Balkabağı Reçeli

Gurbet sen nelere sebep oluyorsun diyerek başlıyorum önce, değil balkabağı herhangi bir reçel yapmışlığım yoktu ömrü hayatımda. Geçen yıl annem ziyaretimize geldiğinde ona çilek reçeli yaptırıp yanında seyretmiştim ama kendim hiç denemedim. Bir anda mutfak ruhum kabarıp kendimi balkabağı reçeli yaparken buldum.

Aslında her şey burada aylık yayımlanan şehir dergisiyle başladı. Her ay posta kutunuza City diye bir dergi gönderiliyor belediye tarafından ve o dergide ilgili ay için kültür sanat etkinliklerinden tutunda belediye üyeleriyle röportajlara kadar her şey oluyor. Özellikle alışma döneminde bu dergi resmen bir mücevher gibi nerede pazar kurulduğuna kadar tüm bilgileri bulabiliyorsunuz içinde. İşte bu derginin bir de Kids sayfası var, her ay çocukların yapabileceği mini bir proje ile onların ilgisini çekebilecek bulmaca oluyor. Ekim ayının kids projesi ise balkabağı reçeliydi, bilin bakalım kim yapmak istedi?

Sorunun cevabı ne yazık ki küçük kuzu değil, elvan 🙂 Dergide çocuklar için yazdığını görünce rahatlıkla yapabilirim dedim ve malzemeleri aldım. Geçen pazarda kendimi mutfakta buldum, önce uzun süredir yapmadığım yoğrulmayan ekmeği yaptım ardından da balkabağı reçeli…

İzmir’de balkabağının en fazla çorbasını yapıyordum, reçelinin yapabileceğim aklıma bile gelmemişti ama lezzeti ile bence artık her sene sonbaharda yapacaklarım arasına girebilir. Reçeli yapmaya karar verdiğimde internette herhangi bir tarif arayışına girmediğimi belirtmeliyim, yaptıktan sonra baktığımda ise elma rendesi eklenebildiğini gördüm, benim tarifte elma suyu var. Size kısaca malzemeleri yazayım, yapmak isterseniz elinizin altında olsun.

  • 300 gram balkabağı
  • 150 gram jelleştirici şeker (dergideki tarif böyle diyordu ama normal şeker ile gayet güzel oldu.)
  • 250 ml elma suyu
  • 1 kaşık vanilya ( 1 paket vanilya koydum)
  • ¼ çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı tarçın

Evde mutfak tartım olmadığı için balkabağım ne kadardı bilmiyorum, elimden birazcık büyük bir kabaktı. Şekeri ise göz kararı koydum ama biraz fazla kaçırmışım, elma suyu içinse hazırları denedim ancak katı meyve sıkacağı ile kendi suyunuzu hazırlamak daha faydalı diye düşünüyorum.

Yapılışına gelirsek, öncelikle kabakları mutfak robotundan geçiriyoruz, sonra tencereye alıp şeker ve elma suyu ile pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra içine vanilya, tuz ve tarçını ekliyoruz. Bir taşım daha kaynatıp kavanozlara boşaltıyoruz…

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir