Hayvanlara Saygı

Yurt dışında ne farklı da insanlar bu kadar hevesle geliyor? Yaşadıkça öğreniyorsunuz her konuda ne kadar çok fark olduğunu. Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma günüyken aklıma ilk gelen de hayvanlara saygı oluyor ve onları toplumun bir birey gibi görmeleri. Okumak isterseniz dokuz ayda gözlemlediklerimi sizinle paylaşmaya geldim.

İlk geldiğim günden itibaren gözüme çarpan otobüslerde gördüğüm köpekler olmuştu. Evcil hayvanınızla rahatlıkla toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz, hatta bilgilendirme broşürlerinde evcil hayvanınızın toplu taşımadan ücretsiz yararlanabileceği belirtiliyor. Bu arada taşıma kafeslerinde değil, sadece tasmalarıyla bindiklerini belirtmeliyim. Sanırım çoğu Avrupa şehrinde hayvanları toplu taşımada görmek mümkündür, açıkçası diğer şehirlere turist olarak gittiğimde buna hiç dikkat etmedim.

Parklarda ise onlara ait bir alan var; parkın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte oldukça geniş bir alanı çitlerle çevirmişler ve bu alanda köpeğinizi tasmasını çıkararak serbest bırakabiliyorsunuz. Hayvanlar özgürce koşup, birbirleriyle oynuyorlar. Kafe ve restoranlarda ise bugüne kadar hiç hayvan giremez uyarısıyla karşılaşmadım. Alışveriş yaparken de yanlarında, hatta bebek arabasıyla gezdireni bile gördüm.

Özellikle köpekler her yerde iken arada istisnai olarak bir kaç kere gözüme çarpmış olsa da hayvan pisliklerini yerlerde görmek mümkün değil. Belki yanınızda yoktur diye adım başı sadece hayvanlar için kullanılmak üzere poşetler var. Market poşetleri ücretliyken bu her köşe başında karşınıza çıkan poşetler ücretsiz, hayvanınızın pisliğini ortada bırakmak için hiç bir bahaneniz yok.

Ve Türkiye’de her yerde gördüğümüz sokak hayvanları… Sadece bir kere karşıma kedi çıktı ama onun da sokakta yaşadığına emin değilim. Tasması yoktu ancak sokak kedisi olamayacak kadar bakımlıydı belki de evden kaçmıştı. Burada göreceğiniz tek sokak hayvanı kuşlar oluyor sanırım, parklarda karşınıza çıkan sincaplarda bonusu oluyor.

Bugüne kadar gözlemlediklerimden aklıma gelen bunlar ama eminim ki evde bir hayvanım olsaydı çok daha fazla detay anlatabilirdim. Evde hayvan beslemeye gelirsek, benim uzak durmak istediğim bir fikir 🙂

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir