Sinek Kuşu

Geriye ve dikey olarak uçan ve havada uzun süre asılı kalabilen kuş olarak bilinen sinek kuşu bu aralar nedense çok dikkatimi çekiyor. Biraz sinek kuşu hakkında araştırma yapınca da ağırlıklarının ortalama 2.5 gram; boylarının 6-8 cm olduğunu ve kanat çırpmasını gözlemleyebilmek için özel video kameralar gerektiğini öğrendim.

Ve üzülerek yalnızca Amerika kıtasında yaşadıklarını da öğrendim, kendim bu kuşu gözlemleyebilmeyi çok isterdim. Canlı olarak görme şansım olmasa da fotoğrafları ve sembolleri ile sık sık karşıma çıkıyor sinek kuşu. Bu kadar çok karşıma çıkınca da acaba benim için bir anlamı mı var ki diye merak ederek araştırmaya başladım. Yukarıda yazdığım kuşun özellikleri dışında da sembol olarak bir kaç anlamı olduğunu öğrendim.

Feng Shui felsefesinde, sinek kuşu resmini gördüğünüz an beyninizin iyilik ve mutlulukla düşünmeye başladığı belirtiliyor. Kızılderili sembolizminde ise barış, sevgi ve mutluluğu ifade ettiğini okudum. Yerli Amerikalılara göre ise ruhsal yardımcıların ve rehberlerin dünya üzerindeki fiziksel temsilcileri olduğunu; Şamanizm’de ise insanlara yardım ve yol göstericilik etmek için bulunduklarına inanıldığını okudum, Merinin Blogunda.

Gerçekten bu sembol anlamları doğru mudur emin olamıyorum, sadece Türkçe kaynaklar üzerinden araştırma yaptığım için çok fazla çeşitli bilgiye ulaşamadım. Ancak okuduklarımdan en çok hoşuma giden sinek kuşunun mutlulukla eşleştirilmesi oldu. Benim için de sanırım mutluluğu ifade ediyor, gerçek bir sinek kuşu fotoğrafı değil ama işlediğim nakışlara bile bakmak huzurlu hissetmeme sebep oluyor.

Farklı bir anlamını biliyorsanız, yorumlara bekliyorum 🙂

2 thoughts on “Sinek Kuşu

  1. Bakmak beni de mutlu etti. Sen hep işle, biz hep bakalım mutlu olalımm☺️☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir