Şeker Hamuru Pasta yaptım…

Mutfakta harikalar yaratan biri değilim, arada ilham geldiğinde güzel şeyler yapabiliyorum ki o da 40 yılda bir oluyor. Mutfakla böyle çok alakası olmayan benim, şeker hamuru pastayla işim ne derseniz, hikayesi 1 yıl önceye dayanıyor.

Geçen yıl Küçük Sıpamın 1 yaş doğum gününde, şeker hamuru pasta beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Tadı çok güzeldi, onu asla inkar edemem ama şekli beni tatmin etmedi. Pastaneye balonlu bir yaş pastası istediğimi söyledim. Doğum günü temamız yalnızca 1 yaş ve balonları içerdiğinden pastamızda farklı bir temada olamazdı olmasına da, bu kadar sade beklemiyordum. Altta fotoğrafı var 1 yaş pastamızın, evet kötü değil ama verdiğim fiyata göre süsleme emeği çok az geldi bana.

1 yaş pastası
1 yaş pastası

Bu sene de oğlumun doğum günü için nasıl yapsam diye düşünürken, pastayı ben yapayım dedim. Tamam, pastayı yapalım da, sıradan bir kremayla bile keki kaplayamamışken doğum günü pastası yapmak benim için büyük risk olacaktı. O yüzden önce işin tekniğini öğrenmeliyim dedim ve internette pastacılık kurslarını araştırmaya başladım.

Kursa gidip en azından becerebilir miyim onu öğrenmek istedim. Ve internetten Badem Mutfak’ı buldum. İlk Temmuz ayında niyetlendim gitmeye, sonra hafta sonumu yaz sıcağında pastaya harcamak istemedim ve erteledim. Ama Eylül kapıya dayanınca artık gitsem diye düşündüm ve hemen telefona sarıldım. İyi ki de aramak için geç kalmamışım, Badem Mutfak’ın kurs programında 12 Eylül şeker hamuru pasta kursu diyordu ama değişiklik olmuş ve 5 Eylül’e alınmış.

İşte böyle başlayan bir süreçle 5 Eylül’de Badem Mutfak’ta Beyhan Hanımlaydım. Şansıma o hafta başka kursa gelen olmadığı için birebir çalıştık Beyhan Hanımla. Kursta önce pandispanya kekini yaptık, pasta keki için. Daha doğrusu pandispanyadan biraz daha sert dokuda bir kek yaptık, üzerine koyacağımız şeker hamurunu taşıyabilmesi için. Kekten sonra pasta kremamızı yapıp en sevdiğim kısmı olan şeker hamurundan figürleri çalıştık. Ve itiraf ediyorum, görüldüğü kadar kolay değilmiş şekil vermek. Kalıplardan şekli kolayca veriyorsunuz onda bir şey yok ama birebir figür çalışmak beceri istiyor.şeker hamuru gül

Bu kursta 8 kişilik bir pasta yapıp süsledik. Öncelikle beyaz şeker hamurunu gıda boyası ile renklendirdik. Gerçi sadece tabanı için kullanacağımız su yeşilini renklendirdik, diğer renklerde Beyhan Hanım’ın önceden elinde olan hamurları kullandık. Önce kalıplarla çiçekler yaptık, sonra o kalıpları kullanarak 3 boyutlu çiçekler yaptık. 7 katlı bir gül yaptık ve yaprak kalıpları ile yapraklar yaptık. Buraya kadar olan kısım, gül dışında çok fazla el becerisi istemiyor. Sonra bir çocuk yapalım dedi Beyhan Hanım, işte orada maharet ortaya çıkıyor. Yine de benim ilk denemem için fena sayılmaz ne dersiniz?

şeker hamuru pasta

Sizde işin temelini öğreneyim diyorsanız Badem Mutfak’ı ve Beyhan Hanım’ı şiddetle tavsiye ederim…Yeni deneyimlerde görüşelim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir