Bir kurabiye tarifi daha, bu sefer zencefilli

Mutfağa girmeyen ben, yine mutfaktaydım. Ya anneliğin getirdiği sorumluluk, ya da artık bende güzel şeyler pişirebiliyorum hissinin verdiği haz, hangisinin beni mutfağa yolladığını bilmiyorum. Ama iyi ki diyorum… Yorgun olmadığım sürece mutfakta olmak hoşuma gitmeye başladı. Mutfağa girip de yeni lezzetleri keşfedince paylaşmadan olmaz.

kurabiye 1

 

Bu sefer farklı bir tarif denemeyip, daha önce yılbaşında yaptığım zencefilli kurabiye için girdim mutfağa. Kendim evde denemeden önce zencefilli kurabiye yememiştim, sadece içinde zencefil ve pekmez olduğundan yapmaya karar vermiştim. Küçük Sıpam bebek bisküvilerini çok seviyor. kurabiye 2 Evde bisküvi yapmayı denemiş ama becerememiştim. Tarifi bulduğum kitcheninred bebek bisküvileri yerine bu kurabiyeyi verdiğini yazınca yılbaşını bahane ederek ilk denememi yapmıştım.

Daha önce yemediğim için lezzet karşılaştırması yapamıyorum ama oğlumun severek yediğini biliyorum. Bu hafta yeni kurabiye kalıpları alarak Küçük Sıpam için daha eğlenceli hale getirdim. Hem şekillerden ne olduklarını öğreniyoruz, hem de afiyetle yemekteyiz.

kurabiye 3Yine çenem düştü, tarife başlayamadım. Şimdi tarife geçiyorum. Orijinal tarifte bardak yerine cup ölçüsü var ancak ben bardakla ölçtüm ve istediğim tadı yakaladığım için tarifi o şekilde veriyorum:

Malzeme Listesi:

  • ½ bardak erimiş tereyağı=120 gr.
  • ½ bardak esmer şeker =100 gr.
  • ½ bardak pekmez
  • 1 yumurta sarısı
  • 2 bardak elenmiş un
  • ½ tatlı kaşığı kabartma tozu
  • ½ tatlı kaşığı tarçın (Tarçın tadını sevdiğim için silme 1 tatlı kaşığı kullandım)
  • 1 silme tatlı kaşığı zencefil

İlk önce tereyağı ve şekeri çırpıyoruz. Pekmez ve yumurta sarısını ilave edip çırpmaya devam ediyoruz. Sonra un, kabartma tozu, tarçın ve zencefili ilave ederek oyun hamuru kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. Hamuru 30 dk. kadar streç filme sarılı buzdolabında hava almayacak şekilde dinlendiriyoruz.

Fırınımızı 175 dereceye ayarlayıp işin en zevkli kısmına geliyoruz. Dinlenmiş hamuru unlanmış tezgahta yarım santim kalınlığında açıp istediğimiz şekilde kurabiye kalıpları ile şekil veriyoruz. Biz şekil verirken ısınan fırınımızda 10-11 dakika pişirip fırından çıkarıyoruz. İlk çıktığın biraz yumuşak oluyorlar ancak soğuduktan sonra tam tadında oluyor. Az kalsın unutuyordum, 2. Tepsinizi 8-9 dakika pişirmeniz yeterli.

Bir de kurabiyeler kahve ile çok güzel bir ikili oluşturuyor, afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir