Bir Doğum Günü Macerası…

Bu sefer tahmin etmediğim kadar uzun ara verdim buralara. Kurban bayramı, yıllık izin derken uğrayamadım. Evde olduğumda daha çok yazarım diyordum ama 7/24 anne olunca, Sıpamın uyuduğu anlarda bende dinlendim, yazamadım. Gerçi bir yandan da Sıpamın doğum günü hazırlıkları vardı.

Oğlumun 2.yaş kutlaması %100 ev yapımı ve el emeği oldu. Pastasını ve hediyeliklerini kendim hazırladım. Neler mi yaptım, çok fazla değil yaptıklarım. Öncelikle pasta yapmak hem çok zevkli hem de çok zaman alıyormuş. Geçen ay gittiğim 4 saatlik kursta, nasıl 4 saatte bitmiş anlayamıyorum şimdi. Hediye olarak ise kokulu taş yaptım, o da ayrı bir zaman hırsızıydı 🙂 Hadi pastadan başlayalım :

kuzulu pasta

Pastamın kekini, kremasını, süslemesini hepsini kendim yaptım. Pastayı şeker hamuru ile kaplayacağımdan kekin biraz sert olması gerekiyor, hamur keki göçertmesin diye. Kursta kekin daha kolay kesilmesi için 1 gün önceden yapmam gerektiğini öğrenmiştim. O yüzden cumartesi olan doğum günümüz için perşembeden başladım hazırlıklara. İlk olarak keki pişirdim, kursta öğrendiğim tarifin ölçüleri gramdı. Ölçmek ile uğraşmayayım diye internetten bulduğum bir tarifi yaptım ilk olarak. Kek güzele benziyordu ama içime sinmedi, sonra birde kursta verilen tarif ile kek yaptım.

Kekler soğuduktan sonra sarıp sarmalayıp 1 gün buzdolabında beklettim. Ertesi gün ise süsleme kısmı vardı. Doğum gününün temasını Koyun Shaun olarak düşünmüştüm ama sonra çok fazla uğraşmak istemediğimden biraz değişikliğe uğrayıp tema sadece koyun oldu 🙂 internette merakınız var ise görürsünüz Koyun Shaun temalarında yeşil renk hakimdir. Evdeki ilk denemem olması nedeniyle ise pastayı çok renkli yapmamaya karar verdim. Ve resimde gördüğünüz gibi bizim pastamız siyah beyaz oldu.

kusu

Yaptığım her iki kekte fazla kabarmadığından ve 24 cm’lik kek kalıbı kullandığımdan benim pasta tek katlı olabildi. Pasta arasına koyduğum muhallebi ise kursta öğrendiğim tarifti. Kekin arasına muhallebi ve meyveleri koyduktan sonra işin en eğlenceli bölümü şeker hamuru ile süslemeye sıra geldi. Şeker hamuru biraz sert olan yapısı nedeniyle açması oldukça zor, pastanın boyutuna göre nişasta ile açıp ilk olarak beyaz tabanı kapladım. Sonra da pinterestten bulduğum koyunu yapmaya başladım. Bu küçücük koyunu yapmak yaklaşık 1 saatimi aldı.

Pastayı kaplama ve koyun bittikten sonra en zevkli kısım koyunu yerleştirmekti. Koyunu yerleştirdikten sonra yıldızlar ile pastama hareket kazandırdım. Pastanın görüntüsü tam istediğim gibi oldu ama tadının nasıl olduğunu misafirlerimle beraber öğrendim. Ve ne yazık ki tadı istediğim gibi değildi. Keki oldukça sertti ve ağızda dağılmıyordu…

Diğer kek ne oldu derseniz onu da klasik krem şanti kaplamalı pasta yaptım yedekte bulunsun diye. O kek ise tam kıvamındaydı. Bir daha evde pasta denemelerim olursa kesinlikle tercihim yedek pastanın kekinden yana olur 🙂

kusulu kokulu taş

Kokulu taşlarımı ise yaklaşık 1 haftalık zaman dilimine yayarak yaptım. Koyun kalıbım 1 adet olduğundan, teker teker yaptım koyunlarımı. Koyun kalıbı büyük olduğundan tüm misafirlerime koyunlu kokulu taş yetişemeyeceğini düşündüm ve bir de küçük arabalar yaptım. Taşlarımı yerleştirdiğim kutularımı Kemeraltı’ndan almıştım. Koyunlarımı daha doğal dursun diye, geçen seneki doğum günü hazırlıklarımızdan kalan doğal rafya iplerin ortasına oturttum. Arabalarım ise hafif olduğundan rafyaların içinde olamadı, onlara çözümüm ise çok kolay oldu. Önce pelur kağıt almayı düşünmüştüm, sonra ise aklıma evdeki düz renk peçeteler geldi. Evet arabalarımı sarı peçetelerimle sergiledim, bence gayet güzel oldu 🙂

arabalı kokulu taş

İşte sizden uzak kaldığım süre boyunca gezdim ve doğum günümüze hazırlandım. Artık Küçük Sıpam 2 yaşında 🙂 Mutlu günler….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir