Sabah Sayfaları

Sessiz sedasız takip ettiğim bir kaç blog vardır, bazen yazdıklarıyla bazen de önerdikleri ile bana ilham olurlar. Sade kitabının yazarlarının blogu da onlardan biri benim için, kitabı okuduğumdan beri her hafta yeni yazılarını okuyamasam da her ay mutlaka girip kaçırdığım yazılarını okurum.

Yazarlardan Begüm’de Yazarın Ricası diyerek ocak ayındaki yazısında Sabah Sayfaları’ndan bahsetmiş, ilk okuduğumda ilgimi çekmişti ama çok da üzerinde durmamıştım. Şubat ayındaki yazısında ise daha önce adını duymadığım bir kitaptan bahsetmiş: Sanatçının Yolu. Begüm’ün yazısından sonra biraz gezinince kitap tam benlik okumalıyım demiştim. Ancak bir iki siteye bakıp çok da fazla araştırmadım kitabı nasıl alırım diye. Dün ise birden e-kitap olarak karşıma çıktı, okumak için evrenin bana mesajı; işte Elvan başlıyorsun dedim kendime.

Önce kitaptan kısaca bahsedeyim, yazar 12 hafta süren egzersizler ile yaşamınızın daha yaratıcı olacağını belirtiyor. Egzersizlere başlamadan önce ise iki araç kullanacağını söylüyor; birisi Sabah Sayfaları, diğeri Sanatçı Buluşması…

Yazmayı seviyorum, yazarken ne yazdığım önemli olmasa da her gün yazmaya çalışıyorum ama bunu yaparken hep anlamlı yazmaya çalışıyorum. Günlük yazarken bile dikkate değer bir şey varsa yazıyorum. Yazar Julia Cameron ise Sabah Sayfaları’nı anlamsız olsa da mutlaka yazmamız gerektiğini söylüyor. Her gün sabah 3 sayfa… Yazacak bir şeyiniz yoksa “yazacak bir şey yok” yazarak 3 sayfayı doldurun diyor. Ve ilk 8 hafta yazdıklarınızı geri dönüp okumayın, kimseye de okutmayın diyor. Bende yeni bir ayın ve baharın başlangıcıyla eş zamanlı karşıma çıkan bu kitabı evrenden bana bir mesaj olarak düşünerek yazmaya başlamaya karar verdim Sabah Sayfaları’nı… Bir gün önce günlük rutinden çıkalım diyerek, bugün kendime yeni bir rutin bulmak ayrı bir şey ama olsun, yazmak güzeldir 🙂

Sanatçı buluşması ise her hafta 2 saatinizi içinizdeki sanatçıya ayırmanız demekmiş, onun keyif almasını sağlayacak her şeyi yapabilirsiniz diyor; kırda bir yürüyüş, belki bir spor ya da sergi gezme, müzeye gitme ne aklınıza gelirse sadece tek şart içinizdeki sanatçı ile baş başa olmanız… Bir bakıma kendini ödüllendirme gibi gözüküyor.

İşte böyle, bende bugünden itibaren sabah sayfalarını yazmaya ve 12 haftalık egzersizleri yapmaya başlamaya karar verdim. Bakalım bu 12 haftada beni neler bekliyor?

5 thoughts on “Sabah Sayfaları

  1. Geri bildirim: Yaz Dostum - elmalıkedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir