Liichtmëssdag

2 Şubatta kutlanan Lüksemburg geleneği olan Liichtmëssdag yani Candlemass ile merhaba… Bu gelenekte yine ilhamını Katolik mezhebinden alıyor.

Göçmenlerin çok olduğu bir bölgede oturduğumuzdan sanırım geleneği sadece okulda fener yapması ile yaşıyoruz. 2 Şubat Katolik inancına göre İsa’nın göğe yükselişinin kırkıncı günüymüş ve Mesih’in Işıkları olarak kutlanırmış. Geleneğe göre çocuklar kendi yaptıkları fenerler ile kapı kapı dolaşıp şarkı söylerlermiş, karşılığında da tatlı ya da para alırlarmış. Ayrıca bugün karnaval ayınında başlangıcını temsil ediyormuş.

Yaşadığımız apartmanda sakinlerin hepsinin göçmen olmasından sanırım, hiç kimse kapımızı çalmadı, okulda ellerinde fenerle dönmek dışında yaptıkları bir şey yoktu çocukların. Geçen yıl öğretmeni geleneği anlatan bir yazı vermişti çocuklara, bu yıl ise kısaca ne olduğunu anlatan bir kaç satır vardı fenerin sapına iliştirilmiş.

Karnaval ayının başlangıcı ile insanlar farklı kostümlerle etrafta dolaşırlarmış ama geçen yıl karnaval zamanı hiç denk gelmedim. Gerçi geçen yıl yeni olmamız ve havanın soğuk olması nedeniyle karnaval etkinliklerinin yapıldığı tarihlerde evden çıkmamıştık, oralarda olsaydık eminim ki görürdük. Bu yıl belki etkinliklerin yapıldığı yere giderek karnavalın nasıl olduğunu keşfedebiliriz, tarihleri ajandama not aldım ve kısmet diyorum.

Lüksemburg’da fark ettiğim bir şey var ki neredeyse her ay bir şeyler kutluyorlar, çoğu doğal olarak hristiyan geleneklerine bağlı olsa da alışveriş için bile özel günleri var; onları da günü geldikçe anlatmayı planlıyorum. Çocukların okul tatilleri de genelde bu kutlanan geleneklerle bağlantılı oluyor. Örneğin şubat ayında karnaval etkinliklerinin olduğu haftada karnaval tatilleri var. Okullardaki tatiller de ayrı bir yazının konusu olsun…

Sevgiler…

2 thoughts on “Liichtmëssdag

    1. Her ayda kutlanacak birşeyler buluyorlar hiç bişey bulamazlarsa film festivali, müzik festivali falan oluyor (#128521#)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir