Dräikinneksdag

Bu sene biraz değişiklik yapıp yaşadığım ülkedeki gelenekleri, araştırıp öğrendiğim kadarıyla aktarmak istiyorum. Çoğu gelenek doğal olarak Hristiyanlık ile ilgili ama şahsen bunları öğrenip genel kültürümü artırmak hoşuma gidiyor.

Lüksemburg’u keşfedebilmek adına ülkeyi tanıtan hesapları takip ediyorum, onların 6 Ocak’ta bir kral tacı paylaştığını ve takip ettiğim bir kaç Lüksemburglu bloggerında tarif verdiğini görünce araştırmaya başladım; tarifler ve taç ne anlama geliyor, bugünün özelliği nedir diye ve 2020 yılının ilk özel gününü öğrendim: 6 Ocakta kutlanan Dräikinneksdag yani 3 Kral Günü, ingilizcede ise Epiphany olarak biliniyormuş. İsa’nın doğuşu ziyafetinde bebek İsa’yı ziyarete gelen 3 bilge adamı kutlayan bir bayrammış.

Bayramın özelliği ise yenilen kek, hemen hemen tüm marketlerde puf böreği gibi gözüken bir tatlı, onlar kek diyor ama fotoğrafta ki gibi pek keke benzemiyor. Badem ezmeli krema ile doldurulmuş milföy hamuru gibi. Kekin içine eski zamanlarda fasulye tanesi konulurmuş ve fasulye kimin ağzına gelirse o günün kralı ilan edilirmiş. Günümüzde ise fasulye tanesi yerine porselen figürler koyuyorlarmış.

Bende nasıl bir şeydir merak ederek marketten aldığım kekin ilk diliminde buldum porselen adamı, günün kralı oldum ama keki daha doğrusu milföy hamurlu tatlı böreği hiç beğenmedim. Genel kültürümü arttırdığı için keke teşekkür edip daha güzel tatlar keşfetmek umuduyla diyorum.

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir