Spor Yapmak Mı?

O da ne diyor içimdeki ses, hayatım boyunca yapamadığım tek şey spor sanırım. Hep niyetlenip bırakıyorum en uzun soluklu spor deneyimim evde yaptığım yoga olmuştu, onu da belki 3 yıldır hiç yapmadım. Ve bu sebeple diyorum ki 2020’ye biraz hareket katalım.

Lüksemburg’a geldiğimizde ne güzel evimizin dibinde park var, burada her gün yürüyüş yaparım hem temiz hava hem de hareket diyordum. İş yapmaya gelince ise kendime bahaneler bulduğumu görüyorum ya hava çok soğuk oluyor ya yağmurlu, hava güzelse de Tolga evde oluyor ve çıkamıyorum. Hepsi bahane gördüğünüz gibi. Soğuksa sıkı giyinirsin, yağmur varsa korunmak için yağmurluk var. Tolga’nın evde olması da sadece bahane, çocuğa sen bisiklete bin bende arkandan yürüyeceğim dediğimde benden önce hazırlanıyor.

Aydınlanma anım, fransızca kursunda oldu aslında. Kursta konuşma konusu olarak geçti spor, sınıfın hepsi bir sporla uğraşırken sadece benim meşgul olduğum bir spor olmadığını gördüm. Ve bu böyle olmaz diyorum. Öncelikle yürüyüşle hareketi hayatıma dahil etmeyi planlıyorum. Burada çoğu işimi yürüyerek hallediyorum. Sonra da yürüdüğüm için kendimi hareket etmiş sayıyorum ama günlük adım sayım nadiren 10.000 oluyor, genelde 6.000’i zor geçiyorum.

Geçenlerde you tube’da Walk At Home diye bir kanala denk geldim. Evden çıkmamak için benim gibi bahane uyduranlara biçilmiş kaftan. 15 dakikadan başlayan evde yürüyüş videoları var ve gerçekten size efor harcatıyor. Burada parkta 45 dakika yürüyüş yaptığımda kanalda yer alan 15 dakikalık videodaki hareketler kadar ter atmamıştım.

Evden çıkmasam da yürüyüş yapabilecek alternatif bulduğuma göre Mart ayında kendime bir hedef verdim, bu videoların da yardımıyla hareketi hayatıma düzenli olarak dahil etmek istiyorum. Benim gibi hareket etmemek için bahane uyduranlar varsa meydan okuyorum; hadi gelin bu ay birlikte yürüyüşü hayatımıza dahil edelim. Benimle var mısınız?

2 thoughts on “Spor Yapmak Mı?

  1. Spor hiç alışamadığım, sürdüremediğim bir şey oldu hep. Bizim ülkemizde pek yaygın değildir aslında belki de… Yani annemizi babamızı spor yaparken görerek büyümedik 🙂 Ama şimdi şimdi yaygınlaşmaya başladı. İyi hissetmek, iyi olmak için spor şart ama istikrarım sıfır! Ben de en çok azmi Leslie ile göstermiştim 1 mil-5 mil derken baya etkili oluyor walk at home. Ama sonra yine bahaneler bahaneler 🙂

    1. Leslie ile gaza geldim şimdilik fire vermeden yapmaya devam ediyorum umarım bende bahane bulmaya başlamam… burada yiyip içip yaymaktan kilo almaya başladım (#128513#)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir