Şekersiz Günlerden Sonra

Bir de baktım ki ben şekersiz 21 günü bitireli günler olmuş ama bir durum raporu yazmamışım.  Şekersiz hayata başlamak isteyenlere belki motivasyon olur neler yaşadığımı anlatmak ve şekerden vazgeçemediğimi ilan etmek 🙂

İlk olarak benim şekersiz 21 günüm tam bir şekersizlik olamadı ne yazık ki hafta sonu tatlılara hayır diyemedim. Ama en sevdiğim tatlı dondurmaya, dondurmacıya gidip oturmuş olmamıza ve oğlum karşımda keyifle yemesine rağmen hayır diyebildim. Tabi sadece o 21 gün için, 21 gün biter bitmez soluğu dondurmacıda aldım 🙂

Aslında körü körüne bir şekersizlik olmadı hayatımda. Ancak bana kazandırdığı alışkanlıklar oldu. Artık paketli gıda almıyorum, her hangi bir paketli gıda canım çektiğinde ise içindekileri okumak paketi rafa geri bırakmam için yeterli oluyor. Çikolata ise neredeyse hayatımdan tamamen çıktı, arada ikram edilirse alıyorum ama ara ara tutan çikolata krizlerim yok ve özellikle marketten gidip çikolata almıyorum. İlk hafta raporumda belirttiğim gibi artık mısır gevrekleri de öğünlerimden çıktı, hatta o tadı unuttum bile. Geçenlerde evde kahvaltılık bir şey kalmamıştı, hadi dedim bir kereden bir şey olmaz mısır gevreği yiyeyim. Yerken aşırı şekerli geldi ki severek yerdim kendisini ve yedikten 1 saat sonra da sanki günlerdir açmışım gibi midem kazınmaya başladı. O gün son oldu bir daha tadına bile bakmadım.

Şekersiz 21 günde de sonrasında da meyveye hiç hayır demedim. Okuduğum bazı bloglarda şekersiz hayata o kadar alıştım ki meyvedeki şeker bile fazla geliyor yazanlar vardı. Şahsen benim için hiç fazla gelmedi ama aşırı yemediğimi de belirtmeliyim; mesela yazın favori meyvesi karpuzu en fazla 3 dilim yiyebiliyorum sonrası rahatsız ediyor.

Şekersiz 21 güne başlarken yapmayı planladığım günlük 30 dakikalık yürüyüşler ise hiç olmadı. İşten geldikten sonra oğlumla geçirdiğim zamanların sonrasında yürüyüş için enerjim kalmadı, sabahları da uykumdan fedakârlık yapıp yürümedim açıkçası.

Şekersiz günlerden sonra genel olarak nasıl hissetin derseniz, ona gelelim 🙂 Kilo verdiğini yazanlar olmuş bloglarda ama benim kilo kaybım olmadı, belki gözüme fazla gelen kilom olmadığı için belki spor yapmadığım için emin değilim.  Şekersiz 21 gün boyunca daha pozitif olduğumu fark ettim ve uykularımı daha kaliteli olduğunu hissettim, hala daha devam etmekte olduğunu düşünüyorum.

Şekersiz 21 güne başlarken bittiğinde şekeri tamamen hayatımdan çıkaracağımı da düşünüyordum,  bunu başarabilirim diyordum. Sonuçta tamamen çıkaramadım ama arada canım çekerse vicdan azabı duymadan tüketiyorum. Şekersiz hayat sağlıklı kabul ediyorum ancak şunu da belirtmek isterim ki eğer sağlıklı bir beslenme düzeniniz varsa zaten şekeri çok aramıyorsunuz. Bunu da son 1 haftadır bozulan beslenme düzenim ile fark ettim; bu hafta evde kahvaltı yapmaya üşendim ve iş yerimde gevrek ile kahvaltı yaptım; öğle yemeklerini hep dışarıda yedim ve kahvaltıyı evde yapıp, yemeğimi evden getirdiğim günlere göre çok daha fazla kendimi yorgun hissediyorum ve akşamüstü kesin canım tatlı bir şeyler yemek istiyor.

Şekeri hayatınızdan çıkarsanız da çıkarmasanız da sağlıklı beslendiğinizde zaten şekere olan düşkünlüğünüzde azalacaktır, bence bu konuda dikkat etmemiz gereken tek nokta paketli hazır gıdalardan uzak durmak. Hazır gıdaların içeriğini okursanız şeker olduğunu görürsünüz ve emin olun o şeker çikolata yediğinizde aldığınız şekerden daha fazla zararlı, en azından benim görüşüm böyle. Çikolatayı en fazla ne kadar yiyebilirsiniz ki? Ama tüm tükettiğiniz gıdaların hazır olduğunu düşünün, kulağa korkutucu gelmiyor mu?  Ve son bir şey, izlemediyseniz The Sugar belgeselini kesin izleyin, masum görünen hazır gıdalara bakış açınız değişecek.

Şekersiz hayat diye de en sevdiğiniz çikolatadan(ya da vazgeçemediğiniz şekerli gıda ne ise ondan) uzak kalmayın bence, unutmayın yasak her zaman daha cezp edicidir, evinizde olsun çok sevdiğiniz çikolata sadece yemeği abartmayın 😉 Hayatın tadını çıkardığınız günler hep sizinle olsun…

2 thoughts on “Şekersiz Günlerden Sonra

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir