Okudum, Bitti… Haziran 2019

Haziran ayında kanaviçe işlemek dışında tembel olduğumu söylemiştim değil mi? Bu ay okuma konusunda da oldukça tembeldim, sadece 3 kitap okuyabildim ki onlardan biri Ocak ayından beri elimdeydi, diğer ikisi ise çerez tadında kitaplardı.

Laf kalabalığı yapmadan kitaplara geçeyim diyorum, bu sefer uzun uzun anlatasım yok zaten, arşivimi dinamik tutayım yeter bana. Daha önce söylemiş miydim hatırlamıyorum ama Okudum, Bitti köşesi benim için çok keyifli bir arşiv oluyor. Aylar sonra okuduğum kitapları hatırlama ihtiyacım hissedersem bu köşeye bakmam yetiyor. Evet, haklısınız çenem düştü, kitaplara geçelim:

Güneşte Bir Yıldızdır / Nicola Yonn

Yazarın 2017 yılında Her Şey isimli kitabını okuyup, yazım tarzını çok beğenmiştim, Güneşte Bir Yıldızdır kitabını yazdığını görünce okuma listeme almıştım. Okumaya başlar başlamaz nasıl bittiğini anlamadığım tatlı bir tatil kitabıydı bence.

Kitabın konusuna gelirsek, sadece bir günlük zaman dilimininde sınır dışı edilecek Jamaikalı göçmen Natasha ile romantik Daniel’ın yolların kesişmesini anlatıyor. Arada gülümseten, arada hüzünlendiren bu keyifli kitabı yaz okuma listenize almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca kitabın bu yıl filmi de çekilmiş, izlemedim ama kitapla paralelse keyifli bir film olacağını düşünüyorum.

Var Olmanın Gücü / Eckhart Tolle

Yazarın ünlü kitabı Şimdi’nin Gücü’nün devamı niteliğinde olduğu söylenen kitabı sırf bu yüzden okuma listeme almıştım. Ego ve sizi anlatıyor kitap… Okuduğum yorumlarda başucu kitabı olacak kadar etkili denilmiş ama şahsen beni çok etkilemedi. Şimdinin Gücü bana göre çok daha güzel bir kitaptı. Bu kitap sanki ilk kitap sattı ona benzer bir konu yazayım da gelirim artsın diye yazılmış gibi hissettim.

Kitabı okuyup beğenenler benim anlamadığımı düşünebilir belki, belki de henüz kitabı okuma zamanım değildi. Beni uzun süredir takip ediyorsanız bazı kitapların okumak için zamanları olduğuna inandığımı bilirsiniz, bence her kitabı okumak için uygun zaman vardır: o zamanda okumadıysan kitabı beğenmeyebilirsin ya da anlamayabilirsin.

Homedeus Yarının Kısa Tarihi / Yuval Noah Harari

İşte aylardır elimde olan kitap: Yarının Kısa Tarihi… Yazarın ilk kitabı Sapiens oldukça ilgimi çekmiş ve keyifle okumuştum. İlk kitapta Sapiens’in tarihini anlatırken , bu kitabında gelecekte bizi neler bekliyor onu anlatmış. Benim için okuması oldukça zor olan bir kitap oldu, nedense çok yavaş ilerledi. Bitirdiğimde ise bir dakika nasıl başlamıştık dedim kendime. O yüzden benim gibi uzun süreye yayarak okuyacaksanız hiç elinize almayın derim, ama yazarın teorilerini okumak keyifliydi kim bilir belki yazdıkları gerçek olur.

Temmuz kitaplarında görüşmek üzere diyorum. Kitapla kalın, mutlu kalın… İyi okumalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir