Güzel Haber Ne Zaman Gelir? / Kate Atkinson

Son sayfasına kadar merakla okuyacağınız bir kitaba ne dersiniz?

Kate Atkinson’un bu kitabı tam da böyle, son sayfaya kadar sizi şaşırtıyor. Mayıs 2012’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabını raflarda daha yeni gördüm. Arka kapağını okuduğumda herhalde bir detektif romanı okuyacağım diye düşünmüştüm. 3 farklı karakterin, Küçük Kız Joanne, 16 yaşındaki Reggie ve detektif Jackson Brodie’nin kesişen hayatları diyor arka kapakta. Gerçi bu kitabından önce Jackson Brodie’nin karakterleri içinde olduğu Suç Dosyaları ve Çarkıfelek kitapları çıkmış yazarın. Kitabı alırken bir yandan acaba öncekilerin devamı diye düşündüm. Ancak diğer kitaplarında arka kapaklarını okuyunca herhalde değildir diye tahmin yürüterek Güzel Haber Ne Zaman Gelir’i okumaya karar verdim.

İtiraf edeyim ilk 50 sayfada biraz sıkıldım. Hatta önceki kitaplarla bağlantılı galiba okumasam mı dedim. Tam da ee bunlar birbirleriyle apayrı hayatlar nasıl kesişecek ki diye düşünürken, bir anda kurgunun içinde eş zamanlı yerlerini aldı karakterlerimiz. Ve o andan itibaren kitabı elimden bırakamadım. İlk sayfaları 15 gün gibi uzun bir sürede okuduktan sonra ‘şimdi ne olacak’ merakıyla 2 günde bitirdim. Önceki kitaplarla bağlantısı var mı bilmiyorum, henüz onları okumadım ama bu kitabının kurgusu kesinlikle okunmaya değer.

Olayları şimdi anladım, bu yüzden böyle oldu diye fikir yürütürken çok farklı bir sonuçla karşılaştırıyor sizi Kate Atkinson. Daha önce okuduğum kitabının da kurgusuna hayran kalmıştım. Kendi has, ama kendini tekrarlamayan tarzı kesinlikle okunmaya değer kılıyor yazarı. Başta da dediğim gibi, son sayfasına kadar merak sizi sarsın istiyorsanız, bu kitabı kaçırmayın… İyi okumalar…

“İnsanın başına kötü bir şey gelmiş olması bir daha gelmeyeceğini göstermezdi.”

“Hepimiz tek başımızayız, Mr.B, işte bu nedenle birbirimizi kollamalıyız.”

güzel haber ne zaman gelir 2

One thought on “Güzel Haber Ne Zaman Gelir? / Kate Atkinson

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir