Okudum, Bitti… Ağustos 2019

Ağustos ayının ilk dokuz gününü İzmir’de geçirince ve uzun süredir göremediğim kitaplarıma kavuşunca hangisini okuyacağımı şaşırdım; dokuz günde tüm kitaplığı okuma ihtimalim varmış gibi üç dört kitapla gezindim. Ve sonunda basılı olarak sadece 2 kitap okuyabildim, geri kalan günlerimde yine e-kitaplarımlaydım.

Kitaplığımda okunmak üzere bekleyen 30 kitabım varken okuduğum kitaplardan birinin babama ait olması ayrı bir ironi ama olsun 🙂 Size daha fazla bekletmeden Ağustos kitaplarıma geçiyorum:

İbrani Masalları

Geçen yıl bir dönem masal kitaplarına sarmıştım, Japon Masalları ve İran Masallarını okumuş, içinde verdiği mesajları çok sevmiştim. Serinin kitaplarından biri olan İbrani Masalları da kitaplığımda okunmayı bekleyenler içindeydi.

İbrani Masalları da tıpkı diğerleri gibi keyifle okunan, mesajlarını içeren bir kitap. Masalların kahramanları adından anlaşıldığı üzere Yahudiler olsa da okurken bu masalın kahramanı sanki farklı bir kişiydi, bu masalı biliyorum galiba dediğim çok masal oldu. Masal okumayı seviyorsanız, zevkle okuyacağınız bir kitap olacağına eminim.

Yeni Ülke Yeni Hayat / Bahar Çuhadar

İşte babamın kitaplığında bulduğum ve sırf adı durumuma uyuyor diye okumaya başladığım kitap… Başlarken kitaba karşı nedense çok ön yargılıydım ve objektif olmayacağını düşünüyordum. Kitapta hikayelerini anlatan 10 kişiyi kesin beyin göçünün önüne geçebilmek adına seçmişler ve durumun kötü taraflarını anlatıyorlardır demiştim kendime. Ama yanılmışım ve iyi ki okumuşum.

Artısıyla eksisiyle gerçekten objektif olarak anlatılan hikayelerin çoğu “artık bu ülkede yaşanmaz” diyerek Türkiye’deki yaşamlarını tıpkı bizim gibi bırakıp gidenleri anlatıyor. Kafasında gitme fikri olanların okumasını tavsiye ederim, hikayeler bana oldukça tanıdık geldi.

Bırak Beni / Gayle Foyman

Türkiye seyahatim sırasında uçakta bitirdiğim çerez tadında bir kitap… Klasik kendini bulma hikayesine farklı bir bakış açısı; kitabın kahramanı ikiz çocuk annesi Maribeth, farkına bile varmadan kalp krizi geçirir ve ölümden döner.

Ölümün kıyısına gelme tecrübesi ve hastaneden sonra evinde yaşadıkları kendini sorgulamasına ve çekip gitmesine neden olur. Kitapta da Maribeth’in ei terk ederek yaşadıklarını ve kendini bulmasını okuyoruz. Keyifli bir tatil kitabı diyebilirim, kafam dağılsın derseniz tam size göre.

Haşlanmış Harikalar Diyarı, Dünyanın Sonu / Haruki Murakami

Yazarın daha önce 2 kitabını okuyup birinde diline hayran kalmış, diğerinde ise okurken sıkılmıştım. Bir yazarı tanımak için 2 kitap yetmez diye düşünerek bu kitabına başladım. Okuduğum ilk iki kitaptan çok farklı bir hikaye buldum karşımda ve inanılmaz keyif aldım.

Bilim kurgu ile masalın iç içe geçtiği, iki kitabı aynı anda okuyormuşsunuz hissi veren tadı damağımda kalan bir hikayesi vardı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Ölmek İçin On Üç Sebep / Jay Asher

Bir netflix izleyicisi iseniz bu kitabın bir dizisi olduğunu fark etmişsinizdir. Diziyi kitabı okumadan önce izlemedim, ama kitabı sadece dizisi olduğu için okudum. Kitaplardan uyarlanan dizileri ya da filmleri kitabı okuduktan sonra izlemek, benim hayal ettiğim dünya ile ne kadar benzeşiyor görmek hoşuma gidiyor.

İşte sırf bu sebeple kitabı okumaya başladım, kitap intihar eden bir lise öğrencisinin intiharına sebep olduğunu iddia ettiği 13 kişiye kaset göndermesi ve o kasette yaşadıklarını anlatmasını içeriyor. Kitabı sırf merak ettiğim için sonuna kadar okudum ama sevmedim. Dizisini ise kitabı bitirdikten sonra 3 bölüm izledim ve ondan da hoşlanmadım. Kitabı sevmemiş olsam da kitap diziden çok daha güzel. Bence bu kitaba ayıracağınız zamanda çok daha güzel kitaplar okuyabilirsiniz.

Ve son cümlem… Kitapla kalın, mutlu kalın… İyi okumalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir