Eylül Kitapları

Eylül kitapları mı?

Nasıl geçtiğini anlayamadığım Eylül ayı da bitmiş ve ilk defa bu ay sadece tek bir kitap okudum, sanırım başlığı Eylül Kitabı olarak değiştirmeliyim.

Her ay hiç okumasam, en az üç kitap okurdum ki bu sefer kendi okumama rekorumu kırdım. Uzun uzun anlattığım Rıdvan Tolga’mın okula alışma günleri, arkasından okulla birlikte gelen minik rahatsızlıklar derken ay bitti ve bulabildiğim kısıtlı zamanlarda birden fazla kitap okumaya çalışınca bitebilen sadece bir kitap oldu: Yerdeniz Büyücüsü.

Ursula K.Le Guin’in yazmış olduğu Yerdeniz Büyücüsü fantastik edebiyat olarak kategorize ediliyor. İnternette okuduğum kitap ile ilgili yorumlarda ise Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi ile benzerlikleri olduğu belirtilmiş ama her iki seriyi de okumadığım için karşılaştırma yapma şansım yok. Ve evet, doğru anladınız fantastik kurgu kitapların tutkunu değilim, karşıma çıkarsa okurum ama özellikle aramam. Yerdeniz Büyücüsü kitabı, yazarın üçleme seri olarak yazmayı planladığı daha sonra beş kitaba çıkan serinin ilk kitabı. Bu kitapta Büyücü Ged’in  çocukluk ve gençlik yıllarını büyücü olabilme maceralarını okuyorsunuz.

Benim kitabı bulup okumam ise tamamen şans eseri, okuduğu kitapları benimde severek okuduğum birinin instagram paylaşımında gördüm kitabı. Fantastik kurgu çok okumadığımdan olsa gerek, daha önce yazarı duymamıştım, her hangi bir kitabını da görmemiştim;  instagramda gönderinin altına küçük kalbi bırakıp, kitabı da aklımdan çıkarmıştım, daha doğrusu ben öyle sanmışım. Arada kitapçıya gider gibi görümcemin kitaplığına uğrarım, mutlaka okumak isteyeceğim bir kitabı vardır, bende alıp okurum (laf aramızda, insanın çevresinde kitap okumayı sevenlerin olması kadar güzel bir şey yok). İşte bu kitap o zaman kitaplıkta gözüme çarptı ki aylardır kitabın orada olduğuna eminim çünkü yazarın diğer kitapları da yanında sıralanmıştı.

O zaman dedim, bu kitabı okuma zamanı ve alıp okudum. Hikaye sürükleyici, sonunu merak ediyorsunuz, yazarın hayal gücü anlatımı okunmaya değer kılsa da serinin devamını okumayı düşünmüyorum.  Zaten aynı anda 3 kitabı okumaya çalışmamdan anlamalıydım seriyi okumayacağımı ama kitabı yarım bırakmak istemedim ve sonunu da merak ettim. Fantastik tarzda hiç okumadıysanız bu kitap güzel bir başlangıç olabilir, bu tarzı seviyorsanız eminim ki yazarın kitapları çoktan okuduklarınız arasında yerini almıştır.

Verimsiz bir okuma ayı olsa da, Eylül ayı, beni yeni bir yazar ile tanıştırdı, kitaplar iyi ki var. Ekim ayı kitaplarında eski elvan’a kavuşmak umuduyla kitapla kalın, mutlu kalın… İyi okumalar…

 

3 thoughts on “Eylül Kitapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir