Bir Eylül Daha Bitti

Eylül ayı başlarken kendimden çok umutluydum, oğlum okula başlayacaktı, yeni bir dönem başlıyordu ve bende kendime zaman ayırabileceğimi düşünüyordum. Hepimizde az biraz vardır; yeni hafta, ay, mevsim, yıl başlarken kendimize hedefler koyarız. Çoğu zaman hızlı başlayıp çabuk yoruluruz, benimki de o hesap oldu demek isterdim ama pek değil.

Eylül ayına başlarken bloda daha çok yazmak da dahil olmak üzere pek çok hedef verdim kendime ama hesaba katmadığım küçük bir iki bağımlılığımın olduğunu fark ediyorum şimdi. Bir ara bu bağımlılıklarımdan çok güzel kurtulmuştum. Hangi bağımlılıklardan mı bahsediyorum, televizyon ve telefon…

Oğlumun doğumuyla televizyonu hayatımdan çıkarmıştım. Başlarda bebeğin yanında televizyon açılmayacak demiştim, sonra baktım televizyon aramıyorum, yayınlanan programlar da ilgimi çekmiyor bırakmıştım izlemeyi. Hafta sonu evde olursak izliyordum. Sonra birden bire netflix girdi hayatıma ve bir türlü çıkamadı. Ülke değiştirdiğimiz ilk günlerde netflix üyeliğimiz yoktu, o zaman akşamlarımı bol bol okuyarak geçiriyordum. Şimdi ise akşamları dizi izlemekten yatağa çok geç gidiyorum ve sabah erken kalktığım için tüm gün dayak yemiş gibi dolaşıyorum. İşte eylül ayının ilk hedefi benim için daha az televizyon izlemekti ama olmadı. Bu sefer değişiklik yapıp buradan ilan etmeye karar verdim hedefimi, belki sizlere söz verdiğimi düşününce kendime daha çok zaman ayırabilirim.

O zaman diyorum ki ekim ayının ilk hedefi haftada sadece 2 gece televizyon izlemek, gerçekçi olmak lazım, hiç izlemeyeceğim dersem, izleyebilmek için daha çok bahane uydururum.

Diğer bağımlılığa gelelim telefon… Buraya ilk geldiğim günlerde de telefona ayrı bir bağlanmıştım sonra bildirimleri kapatarak bu bağımlılığımın normal seviyelerde olmasını sağlamıştım. Şimdi ise bildirimleri kapatmak bir işe yaramıyor çünkü oyun bağımlısı oldum resmen, bildirim gelmesine gerek olmuyor oynamak için. Hangi oyuna bu kadar taktığıma gelirsek: kare karalamaca diğer bir adıyla nonogram. Lise yıllarında hatırlıyorum eve aldığımız gazete bulmaca eki verirdi, hala veriyorlar mı bilmiyorum. O ekte mantık oyunu varsa hemen yapardım, kare karalamaca oyununu ise bir iki kere deneyip devam etmemiştim. Ancak dijital olunca bu oyun çok zevkliymiş. Ve işin kötü tarafı dijital olduğu için sonu yok, basılı bir şey olsa karalarsın, şekli bulursun biter. Telefonda ise bitiyor ve arkasından yenisine başlıyorsun ve sonu gelmiyor.

Doğru tahmin ekim ayı ikinci hedefim bu oyuna bağımlılığımı azaltmak, arkaya arkaya onlarca kez oynadığımı düşünürsek zaman sınırı vermek çok mantıklı gelmiyor o yüzden diyorum ki her gün sadece 3 bulmaca çözeceğim.

Bakalım ekim ayında bu çok basit iki hedefi gerçekleştirebilecek miyim? Sizin de zamanınızı alan bir şeyler var mı? Onunla geçirdiğiniz zaman bittikten sonra bu sürede yapmak istediğim başka bir şeyi yapabilirdim diyor musunuz?

Yorumlarınızı bekliyorum,

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir