Her Şeyin Başı Merkür // Ayşe Balıbey Tanıl

Kendime söz vermiştim çerez kitap satın almak yok diye, ancak Her Şeyin Başı Merkür ile sözümü tutamadım ve iyi ki de sözümü tutamamışım dedim bu sefer.  Çünkü son zamanlarda okuduğum en keyifli kitaplardan biri oldu.

Kitabın yazarı Ayşe, daha önce ayseninbavulu diye bir blog yazıyormuş, itiraf edeyim elimin altında akıllı telefon olsa da kitabı alırken girip bloguna bakmamıştım, blog ile alakalı mıdır kitap onu da bilmiyordum. Kitabın kapağında blogun adını görünce herhalde seyahat ile ilgilidir diye düşünmüştüm. Ancak hiç de öyle orayı gezdim, burayı gördüm değilmiş blog, en son 2014 yılında güncellenmiş ama hayata dair yazılanları okumak oldukça keyifli. Kitabı almadan önce acaba hoşuma gider mi diye düşünüyorsanız bloga göz atın derim, en azından kalemi hakkında bir fikriniz olur.

Her Şeyin Başı Merkür’ün ilk sayfalarını kitapçıda okumaya başladım ve yüzümde bir gülümseme oluştu, o zaman dedim alıyorum bu kitabı. Kitap okuldan mezun olmuş, yeni iş bulan taze plaza çalışanının gözünden iş hayatını anlatıyor kısaca. Kısacanın ötesinde ise kitabı okurken sanki sizden de bir şeyler anlatıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kitabın kapağında “okuduğunuzda iyi hissedeceksiniz” yazıyor ki benim için iyi hissetmekten öte çok keyifli oldu, kahkahalar atarak okudum kitabı.

Kitabın sayfalarında tanımladığı plaza karakterleriyle gerçektende iş hayatınızda bir şekilde karşılaştığınızı fark ediyorsunuz. Tamam, kitaptaki kadar uç noktalarda yer almayabilir kişiler ama bir şekilde karşınıza çıkabilecek karakterler var kitapta. Kitabın sonuna geldiğinizde biraz daha okumak istiyorsunuz, daha yazsaydın Ayşe diyorsunuz ama tam tadında bitmiş roman. Biraz daha uzun olsa aynı keyfi vermeyebilirdi.

Yalnız küçük bir dipnot, kitap gerçekten de sadece keyif almak için.  Derin bir edebi roman veya ders çıkaracak hikayeler beklemeyin. Hani derler ya okudukça düşündüren kitap diye, öyle bir kitap da değil Her Şeyin Başı Merkür. Ama okurken gülmek garantili 🙂 Gündemden biraz uzaklaşıp kafa dinlemek istiyorsanız bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim… Gülümsemenin ve kahkaha atmanın rahatlatıcı etkisine ihtiyacımız her zaman vardır… Keyifli okumalar…

2 thoughts on “Her Şeyin Başı Merkür // Ayşe Balıbey Tanıl

    1. Kesinlikle, tam bir meditasyon okurken negatif bir şey aklına gelmiyor insanın 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir