Uygun Zaman

Yazmak için, okumak için, sevdiğin hobini yapmak için ya da sadece kendini dinlemek için uygun zaman diye bir şey var mı? Hani ünlü anket sorusu vardır; boş zamanlarınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız diye, bu sorunun cevabı sevdiğin bir işi yapmaksa boş zaman olarak mı geçer?

Aklımda sorularla geldim bu sefer, en sevdiğim eylemleri yapmak için hep uygun zaman ya da boş zaman ararken buluyorum kendimi. İyi de severek yapıyorsam neden boş zamanlara sıkıştırmaya çalışıyorum, neden boş zamanlarımda sevmediklerimi yapmıyorum? Evet, sabah 8 akşam 8 bir işte çalışırken bu mümkün değildi, zamanımın çoğu doğal olarak iş yerinde geçiyordu, peki şimdi, beni engelleyen ne?

Cevap hakkımı kullanıyorum, alışkanlıklarım…

Eve para getirecek bir işim yoksa bunu iş olarak görmüyorum ve kendime çok fazla yükleniyorum; ev temiz olmalı, her gün mutlaka iki çeşit yemek olmalı, çamaşır sepeti dolu olmamalı gibi klasik ev hanımı tepkilerini vermeye başladım. Bunları da genellikle sabah oğlumu okula bıraktıktan sonra yaptığımdan hoşuma giden eylemlere enerjim kalmıyor.

Bu hafta her gün bloga yazma hedefimle birlikte bir değişiklik yaptım. Oğlumu okula bıraktıktan sonraki sabah saatlerimi kendime ayırdım; yazdım, okudum, kahve içtim, keyif aldım… Ve mucize, evde yemek var, temiz ve çamaşır sepeti boş… Kendime ayırdığım zaman tüm gün sürmedi, sürmesini de beklemiyordum, sevdiğim işlere uygun zaman dilimini bularak yaşadığım günün daha keyifli hale geldiğini gördüm ve ev işlerinin kendime zaman ayırdıktan sonra daha hızlı bittiğini keşfettim.

Ev işinden sonra hobilerimi yapmak ceza gibiydi, yorulduktan sonra belki de sadece psikolojik yorgunluk, tek yaptığım kahve içmek oluyordu, nasıl olsa yarım kalacak, oğlumu okuldan alma saatim gelecek diye yazmak da okumak da hatta el işini yapmak da gereksiz geliyordu. Çalışanlar için bir yorumum yok ama benim gibi evde olanlar güne sevdiğiniz eylemlerle başlamanızı tavsiye ederim, değişiklik eminim ki size de çok iyi gelecektir.

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir