Anneler Günü

Belirlenmiş günlere özel yazmayı sevmiyorum, daha bir kelime yazamadan bir şey yazmak gelmiyor içimden. Mayıs ayına her güne bir yazı hedefi koyunca kendime anneler günü ve doğum günüm gibi iki özel güne denk gelmiş oldu.

İlk özel gün bugün, anneler günü… Anneler gününün tüketim çağımızın bir dayatması olduğunu düşünmeye başladım, reklamlardan uzak kalınca… Google amcamıza anneler günü diye yazın, ne hediye alınır sayfaları ilk sıralarda yer alıyor, hediyenin ön planda olduğunu görünce de özel bir gün olmaktan çıkıyor sanki.

Bu özel gün her ülkede farklı günlerde kutlanabiliyor; çoğu ülke Amerika’nın tercihi olan Mayıs ayının ikinci pazarında kutluyor. Genelde bahar aylarında kutlansa da şubatta, kasımda kutlayan ülkeler de var, Lüksemburg’da ise Haziran ayının ikinci pazarında kutlanıyormuş ve bu tarihte kutlayan tek ülke.

Kısa bir bilgiden sonra, günün anlam ve önemini tek cümlede özetleyelim: Annelerin, anne olacakların, anne olamasa da annelik yapanların anneler günü kutlu olsun… Günün keyfini çıkarın, ne demişler; Happy Mother’s Day 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir