Okudum, Bitti… Kasım 2018

Geçtiğimiz aylarda Netflix dizilerine dadanıp kitap okuma hızımın yavaşlamasına sebep olmuştum, üyeliği yenilemeyerek tekrar kitaplarıma kavuştum ve bu ay her telden kitaplarımla merhaba diyorum; evdeki stokları eritmek ve çok merak ettiğim Mustafa Kemal kitabını okuyabilmek için ne bulursam okudum, iyi ki de okudum. Hadi gelin bakalım bu ay neler okumuşum:

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Kitap sanırım yaklaşık iki yıldır kütüphanemde duruyordu, çok okumak istememe rağmen bir türlü alıp okuyamıyordum. İkinci dünya savaşı filmleri ve kitapları çok ilgimi çekiyor, onları ayrı bir merak ile okuyorum, izliyorum, çoğu savaş sonrası anılara dayansa da kurgu olduğu için rahatlıkla okuyabiliyorum. Ancak Anne Frank’ın Hatıra Defteri’nin gerçekten soykırımdan saklanan küçük bir kızın yazdığını bildiğim için okumaya nedense cesaret edemiyordum.

En sonunda bu ay elvan bu kitabı ya okuyacaksın ya da kütüphaneden çıkaracaksın dedim kendime. Ve bildiniz kütüphanemden çıkarmaya gönlüm el vermediği için okumaya başladım. Anne Frank’ın bazen umut dolu bazen karamsar günlerini okurken sonunu bildiğim için gözümde yaşlar vardı. Ve iyi ki okudum. İkinci dünya savaşı dönemi kitaplarını seviyorsanız ve bu kitabı benim gibi okumayı erteliyorsanız, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Japon Masalları – İran Masalları

Anne Frank’ın hikayesinden sonra biraz kafamı dağıtmak için elim kütüphanedeki masal kitaplarına gitti. İkisi de 1 saat gibi kısa bir sürede okuyabileceğiniz masal kitapları. Büyükler masal okur mu demeyin, belki de en çok bizlerin ihtiyacı var masal okumaya, biraz daha çocuk ruhumuzu hatırlayabilmek için ve masalların içine saklanan öğretileri görebilmek için…

  • Otururken otur, yürürken yürü, çalışırken çalış.

  • On derviş bir kilimde uyurken, iki padişah bir dünyaya sığmaz.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Bu kitabı duymayan yoktur sanırım, benim de ilk çıktığı günden beri kendisi başucu kitabımdı ancak bir türlü okunamayan bir başucu kitabıydı. Yatarken okurum hem de ismine gönderme olur benim için diyordum ama araya hep başka kitaplar girdi. Stokları eritmeye karar verdikten sonra ise okumasam olmazdı. İlkleri gerçekleştirmiş 100 kadının hikayeleri var kitapta, hikayelerdense illüstrasyonlar daha çok dikkatimi çekti diyebilirim. Okumadıysanız hiç bir şey kaybetmemişsiniz demektir.

Mustafa Kemal / Yılmaz Özdil

Ve çıktığı ilk günden itibaren okumak istediğim kitap…

Yılmaz Özdil’in yazılarını genelde severim ve Mustafa Kemal’i nasıl anlattığını çok merak etmiştim ama ne yalan söyleyeyim kitabı almak gibi bir niyetim yoktu. Ta ki babama yengem hediye edinceye kadar 🙂 Daha babam okumadan elinden aldım kitabı ve tek solukta okudum.

Yazarın yormayan dili okumayı keyifli kılıyor, kimi bölümlerde Mustafa Kemal’in daha önce duymadığım özelliklerini okudum. Yılmaz Özdil masal tadında yazmış ya da bu kadar çok masal kitabı okuyunca bana öyle geldi bilmiyorum. Severek okudum ve tavsiye ederim.

Ve son cümlem… Kitapla kalın, mutlu kalın… İyi okumalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir