Hafta Sonu Gezisi: Remich

2015 haziranında bu hafta sonu ne yaptım diyerek bir kaç yazı paylaşmış ve hafta sonlarımı anlatmıştım, devamını ise getirememiştim. Şimdi Lüksemburg’da havaların ısınmaya başlamasıyla hafta sonlarımız çevremizi gezelim, görelim modunda geçmeye başladı. Böyle olunca da neden hafta sonu yazılarıma geri dönmüyorum dedim, ancak bu sefer ne yaptım diyerek değil Hafta Sonu Gezisi olarak yazmaya karar verdim. Bu hafta sonu rotamız Remich…

Remich, Lüksemburg’un güneydoğusunda, Moselle nehrinin yanında yer alıyor, nehrin karşı tarafı Almanya. Bu hafta sonunu burada geçirmemiz çok spontane olarak gerçekleşti, hadi gidelim diyerek yola çıktık, o yüzden herhangi bir araştırma yapmamıştım giderken. Nehrin kenarında neredeyse adım başı karşınıza çıkan heykeller gülümsetiyor insanı. Heykellerin hiç fotoğrafını çekmediğimi ise şimdi yazarken fark ediyorum 🙂

Remich özellik şarap bağları ile meşhurmuş, ip gibi dizilmiş bağlar insana huzur veriyor, bir gün de şarap turu yapmak lazım buraya diye düşünüyorum.

2018 itibariyle 3.645 nüfusa sahip Remich için şirin bir sahil kasabası, pardon nehir kasabası diyebiliriz aslında. Çok fazla gezilecek yeri yok, kilise, park ve tarih kokan evler… Moselle nehri üzerindeki tarihi köprü ise 2.dünya savaşı zamanında yıkıldığından modern bir köprü sizi karşılıyor. Buraya gelen turistler köprüde sınıra gidip orada fotoğraf çektiriyorlarmış ama bizim hiç aklımıza gelmedi. Onun yerine nehir kenarında biraz yürüyüş yapıp parka gittik.

Parkta ise hiç ummadığım bir şey karşıladı beni, bir leylek. Parktaki süs havuzunda yer alan küçük adacığın üzerinde fotoğrafta da görülüyor. Fotoğraf çekerken onu bir heykel sanmıştım, ne kadar gerçekçi yapmışlar diye düşünürken kafası hareket etti. Biraz etrafta aile fotoğrafı çekilirken bir baktım leylek havalanmış, leyleği hem sabit hem de uçarken gördüğüme göre bu sene çok gezeceğim diyebilir miyim?

Remich sahilde yer alan havuzu ile de turist çeken bir yer, havuz ise 19 mayısta açılıyormuş. Yaz dönemlerinde ise nehir tekne turları turistlerin favori eğlencesi oluyormuş. Ayrıca çevrede bulunan ormanda treking için idealmiş. Belki bir gün treking için geliriz belli mi olur?

Remich, Avrupa Schengen anlaşmasının imzalandığı Schengen kasabası yalnızca 10 dakikalık bir mesafede, buraya kadar gelmişken orayı gezelim diye düşünmüştük ama arabadaki küçük huysuzu unutmuştuk. Arabaya park yeri ararken eve gidelim diye tutturan küçük sıpa ile gezemeden geri döndük, bir daha ki sefere diyoruz artık.

Yeni gezilerde görüşmek üzere…

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir