Film Önerisi: Okja

İyi bir film izleyicisi olduğum söylenemez, çoğu zaman fragmanını beğendiysem filmi izlerim, yorumlara çok da dikkat etmem. Okja filmini ise Cannes Film Festivalinde bittikten sonra 4 dakika ayakta alkışlandı diye karşıma çıkınca nasıl bir filmdir acaba diyerek izlemeye başladım.

2017 yılı yapımı filmin yönetmeni Joon-ho Bong, gıda terörüne dikkat çeken bir Netflix filmi. Süper domuz üretmeye çalışan bir gıda firması, yetiştirilmek üzere özel domuzlarını dünyanın çeşitli yerlerindeki çiftçilere veriyor, tabi bu domuzların genetikleriyle oynanmış farklı bir tür olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Kore’deki çiftçinin torunu ise bu küçük domuzcuk Okja ile arkadaş oluyor ve onu gıda firmasına geri vermek istemiyor. Dedesi bunu torununa söyleyemediğinden onu evden uzaklaştırarak Okja’yı götürmelerine izin veriyor ancak torun Mija, domuzcuğun peşine düşüyor ve hayvan hakları koruyucularının da işin içine girmesiyle Kore’den Newyork’a uzanan bir macera başlıyor.

Filmi izlerken “et cinayettir” diyen veganlara hak veriyorsunuz. Domuzcuğun bilgisayar yapımı olduğu çok belli olsa da verdiği mesajlar et üretim dünyasına bakışınızı değiştirebilir.

Kurban bayramlarında hayvanların kesimlerini çok net şekilde görerek büyümüş olsam da et yeme alışkanlığım değişmemiştir. Ancak kitle üretimde hayvanlara yapılan eziyetleri fark ettikçe, bunun bilincine vardıkça çok mu gerekli et yemek demeye başladığım bir dönemde bu filmi izlemek ayrı bir etkiledi beni. Vegan değilim ama insanların sadece karnını doyurabilmek adına yaptığı vahşeti gördükçe belki de veganlık en iyi seçenektir diye düşünmeden yapamıyorum.

Vegan yaşamla ilgili önereceğiniz belgesel ya da film varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir