Bildirimleri Kapa

Yeni yaşama başladığım günlerden sonra sosyal medya vazgeçilmezim olmaya başladı. Bildirimler devamlı açık, gözüm farkında olmasam da devamlı telefonda. Bildirimleri kapa dersem kendime, ne kaybederim?

Birkaç gün önce oğlumla oyun oynarken telefon sehpanın üzerindeydi ve oğlum “anne birisi sana mesaj atmış okumak ister misin” dedi. Onun mesaj dediği uygulamalardan gelen bildirimlerdi ama acaba önemli bir mesaj olabilir mi diye oyunu kesip telefonu elime aldım. Telefonu elimden bıraktığımda 10 dakika geçmişti, peki oyunumuza ne olmuştu?

Ertesi gün ise sabah sayfalarımı yazarken telefonuma meditasyon uygulamasından bildirim geldi, ona bakarken yazdığım yazının odağını kaybettim. Sonra ne yazıyordum diye tekrar başa döndüm ki bu blog yazarken de çok sık başıma geliyor.

Sadeleşme serüvenime ilk başladığım dönemlerde bir günlük offline olma deneyimi hediye etmiştim kendime, o günün sonunda kendimi daha enerjik ve mutlu hissetmiştim. Blogda yazdım mı hatırlamıyorum ama yaşadığım duyguyu hatırlıyorum. Yine bir ofline olma deneyimi hediye edebilirim kendime ancak ne yalan söyleyeyim bu aralar offline olmak içimden gelmiyor. Onun yerine bugünden itibaren kendime Bildirimleri Kapa diyorum.

Telefonumun bildirimlerini kapadığım andan itibaren ki henüz 2 saat oldu, telefona bakmak aklıma bile gelmedi. Yalnızca mesaj bildirimlerini açık bıraktım, mailleri bile kapattım. Acil cevaplanması gereken bir mail hiç bir zaman almıyorum, unutmayın uzun süredir ev hanımıyım. Bir ev hanımı acil olarak ne maili alabilir ki? Ailemden uzak olmamız nedeniyle whatsup ve skype bildirimleri açık, sonuçta sevdiklerimle iletişim aracım onlar ve benim için önemli olabilir 🙂

Aslında bu yazıyı bir kaç günlük deneyimden sonra yazmak daha keyifli olurdu ama 2 saat bile bana yazmak için ilham olduysa bence sizde deneyin. Özellikle sadeleşmek istiyorsanız bence ilk yapacağınız iş olmalı bildirimleri kapamak, eşyaların fazlalığından kurtuluyoruz da iletişim fazlalığından niye kurtulmayalım?

Telefon uygulamalarından her hangi bir bildirim aldığınızda benim gibi odağınızı kaybediyorsanız, siz de Bildirimleri Kapa komutunu verin telefonunuza. Hem böylece en çok kullandığınız uygulamaları da keşfedersiniz; telefonunuzdaki uygulama kalabalığından kurtulmak için de bir yol olabilir. Dijital sadeleşme istiyorsanız, ilk önerilerden biri fazla uygulamaları silmektir. Her uygulamanın işinize yaradığını düşünüyorsanız, bildirim gelmeden ne kadar kullandığınızı kontrol edebilirsiniz, işe yarayıp yaramadığı ortaya çıkar.

Bu kadar laf kalabalığından sonra, özet olarak Bildirimleri Kapa diyorum….

Sevgiler…

6 thoughts on “Bildirimleri Kapa

  1. Benim de uzun zamandır kapalı ve çok rahat ediyorum. Canım isterse teli elime alıyorum. Yoksa görev haline gelmeye başlıyor

    1. Kesinlikle görev haline gelmeye başlamıştı… daha önce aklım neredeymiş diye soruyorum kendime

    1. Kesinlikle… bir hafta oldu kapatali ve şimdiye kadar aklım neredeymiş diyorum (#128521#)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir