Bahane Uzmanı

Koşun, koşun… Yeni bir uzmanlık alanı buldum. Bu satırları okuduğuna göre sende o uzmanlardan birisin; her gün hayalindeki o işe başlamamak için bin türlü sebep buluyorsun kendine değil mi?

Evet, bende öyleyim. Bir defterim var, her ay başında ona hedeflerimi yazarım ve her ayın sonunda da deftere gerçekleşmeme bahanelerini yazarken buluyorum kendimi. Bu bahaneler neler mi? Emin ol seninkilerle aynıdır veya birbirine çok yakındır.

En büyük bahanem: Zamanım yok! Her türlü iş için uygun bahanedir kendisi, bu bahane olmadı, başka bir şey bulayım demedim. Joker gibi bahane 🙂

İkinci sırayı ise yorgunum alıyor. Bu bahane için gerçekten yorgun olmam gerekmiyor ne de olsa kendimden başka hiç kimseyi ikna etmem gerekmez. Yorgun musun, peki, dinlen o zaman.

Bir diğer bahanemse bitmeyen ev işleri… Her gün yemek yap, çamaşır yıka, evi sil, süpür… Asla bitmez ve bu da zamanım yok gibi her şeye uyar.

Yazmaya devam ettikçe yeni bahaneler bulabilirim, tıpkı senin gibi çünkü biz bahane uzmanıyız 🙂 Ama nedense, bu bahaneleri kendimiz için yapmaya cesaret edemediklerimize karşı hazır bekletiyoruz. Evin işini yapmamak için her an bahane buluyor musun? Yapmak istemesen bile en azından o yemeği ocağa koyuyorsun. Müdürünün istediği raporu hazırlamamak için bahanen var mı, tam zamanında teslim ediyorsun değil mi? Çocuğunla, kedinle, köpeğinle oynamamak için bahanen ne? Ya da köpeğini her sabah yürüyüşe çıkarmamak için?

Gördün mü, hepsinin cevabı kocaman bir HAYIR. Bu yukarıdakiler gibi sorumluluklarını yapmıyorsan, gerçek bir bahanen olduğu için yapmıyorsundur, bahane uzmanı olarak yarattıkların bunlar için geçerli olmaz. Peki o zaman hayalindeki o iş için bahane uzmanlığından neden vazgeçmiyorsun? Sokağındaki spor salonuna kendin için neden gitmiyorsun? Parkta kuşların sesini dinleyerek neden yürümüyorsun? Şehrin en güzel yerinde neden kendine kahve ısmarlamıyorsun? Ya da hiçbir şey yapmadan sadece koltuğunda oturup nefes alıyor musun?

Önce diğer sorumlukluklar geliyor değil mi? Onlar bitince sıra sana geldiğinde zamanın kalmıyor, yorgun oluyorsun.

Kendini gördün mü bahane uzmanı bu satırlarda? Konu kendimiz, isteklerimiz, hayallerimiz olunca hepimiz uzmanlık alanımızdan faydalanıyoruz. Her gün tek bir soru sorsak kendimize, belki bu bahaneler kaçıp gidecek bizden:

Sahi bugün kendin için ne yaptın, ne yapacaksın?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir