Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları / Ransom Riggs

Farklı bir tarz ile merhaba… İlk kez Eylül ayında raflarda görmüştüm Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabını, elime alıp sayfaları çevirmiş ve rafa geri koymuştum. Kitapçıdan çıkmıştım ama aklım kitapta kalmıştı, acaba nasıl bir kitaptı; sonra dayanamayıp geri dönerek almıştım, o günden beri kitaplığımda okunacakların arasındaydı.

Kitabın yazarı Ransom Riggs, yazmayı, fotoğraf çekmeyi ve eski fotoğraflar biriktirmeyi seviyor ve kitap bu üçünün kesişim noktasında ortaya çıkıyor. Editörünün önerisiyle eski fotoğrafları kullanarak bir hikaye ortaya çıkarıyor. Genç yetişkin okur kitlesini hedef alsa da farklı tarzı bence okumaya değer kılıyor kitabı. Fotoğraf koleksiyonerlerinden topladığı fotoğraflarla hikayesini destekliyor ve bu sizin sanki hikaye gerçekmiş gibi hissetmenizi sağlıyor.

tuhaf çocuklar

Kitabın başrol oyuncusu Jacob Portman, büyükbabasından dinlediği eski fotoğraflara ait tuhaf ve gerçek hikayelerle büyüyor. Büyüdükçe de hikayelerin gerçek olmadığını, fotoğrafların ise üzerinde oynandığına ikna ediyor kendini. Bir gün büyükbabası beklenmedik bir şekilde hayatını kaybediyor ve tam o anda torununa söylediği sözleri ve Jacob’un gördüğü canavarlar Jacob’a hikayeler gerçek mi acaba diye düşünmesine yol açıyor.

Burada küçük bir parantez, Jacob’un büyükbabası Abraham Portman, Nazilerden kurtarılan çocuklardan ve gençliği Galler’de bir adada bulunan bir yetimhanede geçiriyor. Orada bulunan çocukların özel ve tuhaf özelliklerinin olduğunu söylüyor bizim büyükbaba ve çocukların asla adadan ayrılamadığını onları Peregrine adında bir bilge kuşun koruduğunu söylüyor. Peregrine de bir tür doğan bu arada.

Jacob, psikologunun yardımıyla ailesini o adaya gitmeye ikna ediyor ve babasıyla adaya gidiyor. Terk edilmiş yetimhaneyi gezerken bulduğu fotoğraf dolu bir sandık ve o fotoğraflarla desteklenen hikaye daha bir anlam kazanıyor. Bir solukta okuduğum romanlardan oldu Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, ama yazar öyle bir noktada bırakmış ki ikinci kitabını da okumalıyım diyorsunuz.

Kitap üç seriden oluşuyor, ne yazık ki şimdilik yalnızca ilk kitap Türkçe’ye çevrilmiş. İkinci kitabı Hollow City: The Second Novel of Miss Peregrine’s Children Ocak 2014’te yayımlanmış; üçüncü kitap Library Of Souls 2015 yılında yayımlanmış. Bunları Türkçe okumak için daha beklememiz lazım ne yazık ki.

Küçük bir bilgi daha kitabı, Tim Burton filme çekiyor ve Mart 2016’da gösterime girecekmiş. Kitap uyarlamalarını seviyorsanız izlenebilir bir film olacağını düşünüyorum. Gösterime girince izleyebilir miyim bilmiyorum ama kitabın devamı geldiği an okuyacağımı biliyorum… İyi okumalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir