Yükseklik Korkusu / Mr. Vertigo

“Su üzerinde yürüdüğümde on iki yaşındaydım. Bu numarayı bir gecede öğrendiğimi iddia etmeyeceğim, siyah elbiseli bir adam öğretti her şeyi…”

Paul Auster’ın Yükseklik Korkusu romanı bu cümleyle başlıyor. Kitabı Börülcemin(görümcemin ama benim için börülcemin) kitaplığında gördüğümde arka kapak tanıtımında da yazan bu cümle kitabı okuma isteği uyandırdı bende. Kitapları okumadan önce ön araştırma yapmam. Arka kapağını ve ilk sayfasını okurum beğenirsem okumaya başlarım. Arka kapak yazısı bana sirk hayatını anlatan bir roman olduğunu düşündürdü, ama yanılmışım.

yükseklik korkusu

 

Roman 1920’li yıllarda 9 yaşındaki Walter Rawley’İn inişli çıkışlı hayatını anlatıyor. Kitabın orjinal adı Mr. Vertigo, kitabı bitirmiş olsam da çevirmenin niye Yükseklik Korkusu diye çevirdiğini anlamış değilim ama olsun adına takılmayalım.

Walter sokaklarda dilenirken, siyah elbiseli adam, Yehudi Usta onu buluyor, ve Walt’a uçmayı öğretiyor. Ama Walter uçmayı hemen 1 günde öğrenemediği gibi ömrünün sonuna kadar da uçamıyor. Bazen dibe vurduğu, bazen zirveye çıktığı bir hayatı oluyor. Burda kitabı anlatmamak için zor tutuyorum kendimi ama okumak isteyenler için büyüsünü bozmak istemem. Sadece kitabın ilk satırlarında tamam uçmayı öğrenecek ünlü olacak işte diye düşünürken hikayenin farklı bir yöne doğru gittiğini söyleyebilirim. Gittiği yönde de bambaşka hayatların olduğunu…

Yazarın daha önce herhangi bir kitabını okumamıştım, ama bu kitapdan sonra diğer yapıtlarını merak etmeye başladım. Kitaplığımda bir Paul Auster köşesi olacak bundan sonra 🙂
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir