Yolculuk Hazırlıkları Başlasın…

Siz yolculuk hazırlıklarınıza ne zaman başlarsınız?

Oğlum olmadan önce son gün valizimi hazırlar, içine ne bulursam doldurur, tatile çıkardım. Şimdi ise önceliğim oğlum olduğundan elimde liste ile valiz hazırlamaya başladım. Yok canım hala kendim için liste yapmıyorum ama oğlum için kısa bir listem var.

Listemi yazmaya günler öncesinden başlıyorum, her sene aynı listeyi hazırlasam da her seferinde acaba unuttuğum bir şey var mıdır diyerek anne-çocuk bloglarında geziniyorum. Bu sene olmazsa olmaz listemi burada paylaşayım ki, bir daha ki sefere çok aranmam hem de tatil hazırlıklarında olan annelere bir örnek liste olur ne dersiniz?

İşte benim olmazsa olmazlarım:

  • Ateş düşürücü şurup ve ateş ölçer (şimdiye kadar ki hiçbir tatilimizde ihtiyacımız olmadı, umarım olmamaya da devam eder, ama listenin ilk sırasında)
  • Okyanus suyu namı diğer burun spreyi (buna da şimdiye kadar ihtiyaç duymadık, gerçi evde de kullanması gerektiğinde çığlık çığlığa burnuna sıktırmıyorü, ama kendimi rahat hissetmek için yanımda)
  • Böcek sokmaları ve düşmeler için merhem (böcek sokması için merhemi daha çok ben kullanıyorum, böcekler beni hiç es geçmez)
  • Güneş kremi ve güneş sonrası nemlendiricisi (hep yaz tatili yaptığımızdan listemizin vazgeçilmezi)
  • Ve mutlaka oyuncak… Bu oyuncak dönemine göre değişiyor, mesela geçen sene kepçe ve kamyon tatillerimizin kurtarıcısı olmuştu. Bu sene kepçeler eskisi kadar ilgi görmüyor, küçük adamları konuşturma ve hikaye yazma modundayız. Hangi oyuncak olacağı konusunda hala düşünmekteyim.

Benim kısa listem bu kadar, bunların yanında aldığıma dair tik varsa sorun yok :)Geçtiğimiz seneki yurtdışı tatilimizde oğlum emdiği için uçakta kalkışlarda problem yaşamamıştık, basınç farklarının olacağı zamanlarda emzirerek sorunsuz atlatmıştık. Bu sene artık emzirme olmadığı için kalkış ve inişlerde ne yaparız bilmiyorum, deneyip göreceğiz 🙂

Gelelim el çantasına, pardon mini valize; çocukla el çantası mı olurmuş? El çantamızda zaten her zaman hazır olarak bulunan yedek kıyafet, bez, ıslak mendil, şapka ve ceket topluluğuna ilave olarak bu sefer oyuncaklarda olacak. Genelde el çantamıza minik kepçelerimizi ya da arabalarımızı alıp gezmeye gideriz ama sanırım şimdi sadece kepçelerimiz yeterli gelmeyebilir… Bir haftalık tatil, gidişimizde yaklaşık 2 saatlik uçuş, orada şehirler arasın tren yolculuğu, alternatifleri çoğaltmam lazım.

Bloglarda gezinirken, annelerden oyun kartları, oyun hamurları, daha önce okumadığı kitap alın tavsiyelerini okudum. Şahsen bana oyun hamuru zahmetli geliyor, ancak düşünsem iyi olur sanırım.  Oyun kartları ile daha önce hiç oynamadığımız için oğlumun ilgisini çeker mi emin değilim, ama denemeye değer. Son gidişlerimde kitapçıda çıkartmalı kitaplar gördüm, yolculuk için onlardan almayı planlıyorum.

Yine bloglar arası dolaşırken kilitli poşet tavsiyesi gördüm ki gezimizde uygulamayı düşünüyorum. Oyuncakları, giysileri, yiyecekleri ayrı ayrı kilitli poşetlere koyun çanta içinde aramakla uğraşmazsınız diyorlar özet olarak ki çok mantıklı. Şimdilik hazırlıklarımız bu şekilde, gidip gelip tatil anılarında görüşmek üzere…

yolculuk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir