Kapsül Dolap

Merhaba minimalizm meraklıları,

Kullanmadığınız fazla eşyalardan kurtuldunuz, yenilerini de almıyorsunuz o zaman sıra geldi kapsül dolaba değil mi? Nasıl olur, yapabilir miyim diyorsunuz ve her kapsül dolap yazısını okumaya başladınız, hadi gelin şimdi benim maceramı okuyalım:

Kapsül dolabım yok onu ilk cümlede söyleyim, peki niye bu yazıyı yazıyorum? Çünkü bir kapsül dolabım olabilirmiş onu farkettim. Ve evet, son cümleyi ilk başta söyledim 🙂

Yaklaşık 1 haftadır annemin yazlığında kalıyorum ve tüm kullandığım çamaşırlar bir komidinin tek bir çekmecesine sığdı. Ve fark ettim ki getirdiğim dört şortun sadece ikisini giyiyorum, beş tshirtun ise hepsi. Yaz sıcağı malum neredeyse gün aşırı yıkanan çamaşırlar saatler içinde kuruyor ve tekrar giyilebilir hale geliyor. Dolabımdaki bir çok kıyafetin sadece almış olmak için aldığımı farkettim, 5 tshirt ve 2 şorttan fazlasını aramadım yazlıkta ikinci haftama başlarken.

Bu yazıyı yazarken aslında işe giderken de belli parçaları giydiğimi farkettim: kışın bir pantolan ve bir eteği beş bluz ya da gömlek ile kombinlemiştim; yazın ise sahip olduğum beş adet elbise ile iki ayı geçirdim. İşe gitmediğim haftasonların da ise kendimi rahat hissettiğim kıyafetler hep aynı, hatta forma gibi elim hep aynı kıyafetlere gidiyor. Kapsül dolap girişimim olmasa da sınırlı sayıda kıyafet ile günlerimi geçirebiliyormuşum ve hiç eksikliğini hissettmiyormuşum.

O zaman size bomba gibi kapsül dolap önerisi: her gün giydiğiniz kıyafetleri ve o kıyafetler ile nasıl hisettiğinizi not edin eğer ki tam benlik diyorsanız kapsül için ayırın ve baktınız hep belli kıyafetleri giyiyorsunuz o zaman kapsül tam sizlik. Her gün ayrı bir kıyafet giyiyor ve her kıyafette ayrı bir mutlu oluyorsanız kapsül size göre değil lütfen uzak durun 😉 Diğer kapsül dolap önerilerinde ise moda olduğu için değil de gerçekten minimal yaşamı benimseyen blogları okuyun derim. Sevgiyle kalın…

2 thoughts on “Kapsül Dolap

  1. Bu konu benim de gündemimde bir süredir. Önce ev çapında minimal olmaya çalışıp ıvır zıvırı elemekle başladım. Tabi atmaya gönlümün el vermediği bir sürü fazlalık hala evde. Kıyafet konusunda da tamamen aynıyım. Çok benimsediğim bir giyim tarzı olmadığı için kurumsal hayatta giydiğim ofis giysilerim bir pant beş farklı bluz ile haftayı tamamlayıp, yeni haftaya aynı giysilerle sil baştan başlamak. Buna rağmen ya bir gün giyersem diye onları dolapta tutmaktan vazgeçemiyorum. Bu düşünce yapısını değiştirmem lazım önce. Geçtiğimiz üç yıl boyunca hiç giymediğim bir şey artık elden çıkabilmeli di mi? Ama bazen çok eski bi giysimi bulup çıkarıp giymek aşırı mutlu edebiliyo. Zor bi karar kapsülleşmek.

    1. Kesinlikle zor bir süreç… ben ilk sadelesmeye ilk başladığımda bir çok eşyayı elden çıkarsam da kiyamadiklarim hala duruyor. Son zamanlarda ise sadeleşme adına yaptığım tek şey alışveriş yapmamak (#128521#)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir