Birisi Kokulu Taş mı dedi?

Elimi atmadığım hiçbir şey kalmasın dedim, bende kokulu taş yapmaya karar verdim. Geçenlerde kuzen çocuğunun doğum gününde kokulu taşlar hediye etmişti bizlere, taşları kendisinin yaptığını öğrenince daha bir anlamlı oldu o taşlar. Bende de bir merak başladı acaba nasıl yapılıyor diye hemen ilk aramalarıma başladım.

Karşıma aramalarda çıkan kuzu şeklindeki kokulu taş ise bende denemeliyim dememe yetti. Hemen malzeme arayışlarına ve nasıl yapılır videolarına kendimi kaptırdım. Hızlı kokulu taş tozu diye bir toz var alçı tozu gibi onu belirli oranlarda su ile karıştırıyorsunuz. Benim ilk öğrenmem nasıl yapılır sitesinde oldu.

Malzemeler oldukça basit; hızlı kokulu taş tozu, su, renklendirmek için sedef ya da pigment boyaları, koku esansı ve silikon taş kalıbı. Bir de bu sitede gram olarak yapımı tarif edildiğinden hassas mutfak terazisine ihtiyacınız olabilir. Malzemelerini en kolay temin edebileceğim yer tabiki de Kemeraltı’ydı, kolaylıkla ulaşabileceğim Kemeraltı aradığımı bulduğum yer oluyor her zaman.

Beni ikna eden kuzulu kokulu taş olunca bende kuzu silikon kalıbı aldım ve denemeye başladım. Yapılışını bulduğum sitede her şey grama göre verilmişti,  mutfak terazimle yaparım diyordum ancak terazinin pilinin bittiğini görünce hepsini göz kararı ekledim. Gezindiğim bir çok sitede krep kıvamında akışkan olacağı yazıyordu, karambole yaptım bende. Ama biraz suyunu fazla koymuşum sanırım 15 dakikada kurumadı, yaklaşık 1 saat beklettim kalıpta. İlk olarak nasıl olacak bilmediğimden renklendirmek için boya almadım, aynı şekilde esans da almadım amacım ilk olarak becerip beceremeyeceğimi tespit etmekti. Ama adı kokulu taş olunca bende evde bulunan Chakra’nın pudra kokulu oda parfümünden damlattım içine, sonuçta yine kokusu var belki daha çabuk uçar esanslara göre.

kokulu taş

Bu arada gezinirken öğrendiğim bir bilgi kokulu taşlarda esanslar 3 ay dayanıyormuş, sonra kokusu azalıyormuş. Bu durumda taşın arkasına esanstan damlatırsanız tekrar yeni yapılmış gibi kokmaya başlarmış.

İşte benim kuzulu kokulu taşımın hikayesi böyle. Yapımını zor sandığım kokulu taş oldukça basitmiş aslında. Ama seri üretim için sanırım birkaç tane kalıp olması gerek. Çünkü karışım hazırlandıktan sonra 10-15 dakika içinde donmaya başlıyor. Bekletmeden kalıba dökmeniz gerekiyor. Seri üretim biraz zahmetli sanki.

Küçük sıpamın 1.yaş gününde misafirlerimize hediye olarak minik kavanozlarda lavanta ve tüplerde bonibon şeker hazırlamıştım. Kavanozların ve tüplerin üzerine minik etiketler tasarlayarak bize özel hale getirmiştim. 2. yaş gününde bu tarz bir girişimde bulunmak istemiyordum ama vakit yaklaştıkça acaba ne yapsam fikirleri dolaşmaya başladı kafamda. Bu kokulu taş hediyesini de düşünebilirim, bakalım zaman ne gösterecek. Yeni keşiflerde buluşalım 🙂

4 thoughts on “Birisi Kokulu Taş mı dedi?

    1. kızlarağası tarafından girince soldaki pasta malzemeleri dükkanından almıştım ama parti malzemeleri satan yerlerde de var….

    1. Merhaba, aradan 1 sene geçince açıkçası tam olarak kaç adet çıktığını hatırlamıyorum, çünkü oğlumun doğum günü için yapıp bir daha hiç denemedim. Yanlış hatırlamıyorsam 12-13 adet çıkmıştı. umarım yardımcı olmuşumdur..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir