Okudum, Bitti… Mayıs 2018

Haziran ayına da tembel başladım, mayıs ayında okuduklarımı ancak yazmaya zaman bulabiliyorum. Zaman yönetimi konusunda kendime gelmem gerekiyor sanırım. Neyse lafı daha çok uzatmadan okuduklarıma geleyim en iyisi. Bu ay tekrar e-kitaplarıma dönüş yaptım, basılı kitabı okumanın keyfi bir başka olsa da e-kitap olarak yanımda onlarca kitap olmasının rahatlığı ise bambaşkaymış onu hatırladım.

Kağıt Ev / Carlos Maria Dominguez

Bu kitabı yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl bir instablogger tavsiyesi ile duymuştum. Kitap okumayı sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap tarzı bir şey söylemişti. Bende o zaman kitabı satın almak yerine kindle’ma yüklemiştim. Ama ne yalan söyleyeyim yüklediğimi bile hatırlamıyordum, kindle’ın içinde kitabı görünce okumaya başladım ve 1 saat gibi kısa bir sürede okudum, bitti serisinde yerini aldı.

Kitap ne anlatıyor derseniz, okumayı seven kitap aşığı 2-3 kişinin hayatından kesitler var diyebilirim. Kitap bittiğinde ise sanki hikaye havada kalmış gibi hissettim, devamı olmalıydı dedim. Bugüne kadar okuduğum kitaplardan farklı bir kurgusu olduğunu söyleyebilirim. Adının “Kağıt Ev” olmasının nedenini kitabın sonunda anlıyorsunuz. Kitap içerisinde geçen başka kitapların isimleri de acaba ne anlatıyor dememe sebep oldu. Okuma aşıkları bence bu kitaba bir şans verin.

Artık Biliyorum / Oprah Winfrey

Oprah’nın bu kitabını birçok blogda tavsiye olarak görmüştüm ve okumalıyım demiştim. Tavsiyeleri çok detaylı okumadan ve kitabı çok fazla araştırmadan aldığımdan Oprah’nın hayatını roman tarzında okuyacağımı düşünmüştüm. Evet, küçük bir itiraf eğer okumayı düşündüğüm bir kitap herhangi bir blogda tavsiye ediliyorsa kitabı okuduktan sonra yazıları okuyorum, bu yüzden de bu kitabın roman olduğunu düşünmüştüm.

Peki, neymiş bu kitap? Oprah’nın Amerika’da çıkarmış olduğu dergide yer alan yazılarının bir derlemesiymiş. O kadar güzel bir sıralama var ki makale okuyormuşsunuz gibi hissetmiyorsunuz. Keyifle okunan, okurken de evet bende biliyorum ama bazen unutuyorum dedirten bir kitap. Kişisel gelişim kitaplarını seviyorsanız okumadan geçmeyin.

Niyet Defteri / Meltem Güner

Meltem Güner’i Sırlar Bohçası kitabıyla keşfettim, başucu kitabım olan Sırlar Bohçası’nı okurken yazarı araştırmaya başladım ve o zaman Niyet Defteri diye bir kitabının daha olduğunu öğrendim. Ancak ilk öğrendiğimde kitabın yeni basımı yoktu, geçtiğimiz aylarda Destek yayınlarından tekrar basıldığını gördüm. Bu kitabı okumalıydım ama zamanını kendi bana belli etmeliydi, biliyorsunuz böyle batıl inançlarım var kitaplar konusunda. Derken bir gün kitapçıda karşımdaydı, başka bir kitaba bakarken birden gözüm ona takılmıştı ve bu benim için aradığım işaretti.

Yazar her sözün bir niyet olduğunu belirtiyor ve bunu örnekleriyle çok güzel anlatıyor. Niyet ile hayatımıza olumlu ya da olumsuz olayları davet ettiğimizi söylüyor. Bizim kader dediklerimizin aslında farkında bile olmadan söylediğimiz niyetlerimiz olduğunu belirtiyor. “İstiyorum”  kelimesinin nasıl güçlü olduğunu ve istemenin olumsuzlukları ile birlikte gelebileceğinin de altını çiziyor bizim için. Bu tarz söylemlere inanıp inanmamak size kalmış ama kitabı okumanızı tavsiye ederim, okurken hayatınıza davet ettiklerinizin farkına varıyorsunuz.

Taht Oyunları / George R.R. Martin

Bu kadar kişisel gelişim kitabından sonra biraz uzak durmaya karar verdim gelişimlerden ve kindle’ımda e-kitap olarak bulunan Taht Oyunları serisini tekrar okumaya başladım.

Kitap ilk çıktığı zamanlarda okumuştum ama sonra dizisini izlemeye başlayınca serinin hepsini bitirmemiştim. Aradan çokça zaman geçtiğinden tekrar en başından okumaya karar verdim. Kitap tek kelimeyle şaheser, ilk okuduğumda da aynı düşünmüştüm, fikrim değişmedi. Ancak diziyi izledikten sonra okuyor olmak, hikayenin nereye gideceğiniz bilmek merak duygunuzu törpülüyor.

Kim kimin nesiydi hatırlamak, bu hikayenin başı nasıldı diye tekrar etmek isterseniz tekrar okuyabilirsiniz. Hala okumayanlardan biriyseniz kitaba bir şans verin derim. Böyle bir dizi ve kitap mı varmış diyorsanız, hadi ilk önce kitapla başlayın derim, keyif alacağınızdan eminim.

Önümüzdeki ayların Okudum, Bitti köşesinde mutlaka serinin bir kitabı yer alacak gibi gözüküyor. Kitapla kalın, mutlu kalın… İyi okumalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir