Labirent Serisi / James Dashner

Bir seri kitap ile tekrar karşınızdayım. Aslında seri kitapları okumayı sevdiğim kadar bir yandan da sevmiyorum. Hikayesini, kurgusunu merak etsem de aynı kitabı uzun süre okuyormuşum gibi hissediyorum. Bu yüzden araya da başka kitaplar sıkıştırıyorum, ya da iki farklı kitabı aynı anda okuyorum. O yüzden bu seriyi okumam da uzun sürdü. Labirent serisi kitaplarını, Suzanne Collins’in Açlık Oyunları ve Veronica Roth’un Uyumsuz serilerini sevenler soluksuz okuyacaklardır. Onlar gibi Labirent de bir distopya.

İlk kitap Ölümcül Kaçış’da kitabımızın kahramanı bir asansörde uyanıyor. Ve sadece adını hatırlıyor, geçmişine dair herhangi bir anısı yok. Asansör yukarı çıktığında ise kendini Kayran denilen yerde buluyor. Kayran’da Thomas gibi hatıraları silinmiş, sadece isimlerini bilen çeşitli yaşlarda erkek çocuklarla karşılaşıyor. 30 günde bir Kayran’a yeni bir çocuk, Çaylak geliyor. Kayran ise etrafı duvarlarla çevrili bir yerdir. Duvarların arkasında ise her gece yer değiştiren bir labirent ve labirentin içinde ölümcül yaratıklar vardır. Gece korunmaları için duvarlar da bulunan kapılar güneş batınca kendiliğinden kapanır. Thomas gelinceye kadar Kayran’da işler hep aynı düzende gider, Thomas geldikten 1 gün sonra yeni bir Çaylak gelerek ilk olarak 30 günlük döngüyü bozar ve o güne kadar hep erkekler gelmişken son gelen çaylak bir kızdır.

Son gelen Çaylak Terasa’dan sonra hikaye hız kazanıyor ve merakınız artıyor. O noktadan sonra bir an önce ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Ve kitabın son sayfasına nasıl geldiğinizi anlamıyorsunuz.

labirent 2

Serinin ikinci kitabı Alev Deneyleri’nde, ilk kitapta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kitabın ilk sayfaları yine biraz yavaş gitse de sonlara doğru tekrar ivme kazanıyor. Bu kitapta yeni karakterlerde katılıyor aramıza ve Kayran’daki deneylerin henüz bitmediğini öğreniyoruz. Kitap bittiğinde nasıl yani diyorsunuz, bu kadar mıydı?

Ve tabii ki de o kadar değildi, serinin üçüncü kitabı Son İsyan’da ise karakterlerimize hatıralarının beyinlerine geri yüklenmesi teklif ediliyor. Siz de mi merak ettiniz ne cevap verdiklerini o zaman kitabın sayfalarına gömülmeye hazırlanın 🙂

Serinin son kitabı ise Ölüm Emri… Aslında ilk kitap desek daha doğru belki emin değilim, çünkü onu henüz okumadım. Kitap geçmişe gidiyor ve hikayenin öncesini anlatıyor bize. Kayran nasıl ortaya çıktı, nasıl kuruldu? Kısacası hikayenin temeli bu kitapta yer alıyormuş.

Belki duymuşsunuzdur ya da bir yerlerde gözünüze çarpmıştır, bu kitabında filmi yapıldı. Labirent Ölümcül Kaçış’ın… Kitaplardan uyarlanan filmlerde hissettiğim gibi bu filmde de kitaptan aldığım zevki alamadım. Film süresine doğal olarak tüm hikaye sığdırılamıyor, kısaltınca da işte bana göre en zevkli anları gidiyor serüvenin. Filmini vakit geçirmek için izleyebilirsiniz ama kesinlikle kitapla aynı zevki almazsınız. Eğer ki bir distopya severseniz filmini boş verin ama okumayı ertelemeyin, iyi okumalar….

2 thoughts on “Labirent Serisi / James Dashner

    1. Merhaba, bu konuda uzman değilim ama bence 2 sene sonra daha uygun olur (#128521#)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir