Evdeki Kapılar

Mavi Sakal hikayesini bilir misiniz?

Kimsenin evlenmek istemediği zengin Mavi Sakal, üç kız kardeşten en küçüğüyle evlenir. Büyük bir evde yaşamaktadırlar, bir gün Mavi Sakal bir yolculuğa çıkar ve karısına 40 odanın anahtarını verir bir de kapısı küçük olan bir oda vardır. 41.odaya karısının kesinlikle girmemesini ve evden çıkmamasını söyler ama isterse kardeşlerini davet edebilecektir. Kız kardeşler eve gelir ve birlikte kapıları açmaya başlarlar, her kapıdan güzellikler çıkar. Açılmaması gereken kapı ise meraklarının odak noktası olur ve o kapıyı da açarlar.

Hikayeyi ilk kez Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabında okumuştum, sonra bir kaç masal kitabında farklı yorumlarıyla da karşılaşmıştım. Dün severek takip ettiğim masal anlatıcısı Judith Liberman instagram hesabında Mavi Sakal hikayesini oku ve serbestçe yaz, Mavi Sakal’ın evindesin, anahtarlar elinde, hangi kapıyı açıyorsun, anlat demiş. Videosunda ise şu andaki zorunlu evde kalışımızı Mavi Sakal’ın evine benzetmiş.

Zorunlu evde kal ile Mavi Sakal ne alaka derseniz, bizde evde kaldığımız günlerde içimizdeki kapıları açıyoruz diyor videosunda. Düşününce doğru değil mi? Kimimiz yeni hobiler bulduk kendimize, kimimiz yeni deneyimler edindik. Judith evimizde 41.kapının ise korku kapısı olduğunu söylüyor ya da bu anlama gelen bir cümle söyledi. Korku kapısını açanlar evinde huzursuz, acaba bize bir şey olur mu endişesinde.

Peki, ben hangi kapıları açtım?

Sanırım henüz açılan bir kapı olamadı. Daha önce denemediğim hiç bir kapının arkasına bakmadım, aralayıp kafamı bile uzatmadım. Hep bildik kapılardan içeri girip mutlu oluyorum. Aslında sadece bu dönem için değil, hayatımın genelinde hep tanıdığım kapıları açtım. Hiç bilmediğim tek kapı yurt dışına açılan kapıydı, iyi ki dediğim bir kapı oldu.

Kim bilir belki de bilmediğimiz kapılardan kafamızı uzatmanın zamanı gelmiştir.

Belki de en iyi bildiğimizi düşündüğümüz kapıyı açıp içeride ne var ne yok iyice kurcalamanın zamanı gelmiştir; içinize size açılan kapı…

Evdeki kapıları keşfetmek üzere yola çıkıyorum o zaman, siz de bir keşfe çıkmaya ne dersiniz?

Sevgiler…

2 thoughts on “Evdeki Kapılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir