Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

Yeni bir yeri gezmeye gideceğimde aylar öncesinden nerelerini gezebilirim araştırırım. Gitmek istediklerimin hepsine gider misin, derseniz orası belli olmuyor. Fark ettiğim bir şey var ki elimin altında her an gidebileceğim yerleri henüz keşfetmemişim. Evet, yaşadığım şehirden İzmir’imden bahsediyorum. Keşfetmeyi geçtim, seni ziyarete geliyoruz nereleri gezdirirsin deseniz ona bile verecek cevabım yok.

İşe gidip gelirken her gün geçtiğim kaldırımın bile hikayesini şans eseri öğrenmiştim, o gün İzmir’i keşfetmeliyim dedim, dedim ama gezmeye gelince hep kendime bir bahane uydurdum. Mesela Kordon’da yer alan Arkas Sanat Merkezi’ne hayatımda ilk defa geçen ay gittim ve öğrendim ki dönem dönem ücretsiz sergiler oluyormuş.

Bu hafta ise öğle arasında, işyerime 10 dakika yürüme mesafesinde olan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesine gittim. 25 Şubat 2016’dan itibaren müzede Apikam Kent ve Ulaşım Sergisi varmış ve 1 yıl boyunca devam edecekmiş. Sergide İzmir’in ulaşım tarihi sergileniyor. Uzun süredir gördüğüm en güzel sergi diyebilirim.

ahmet piriştina müzesi

Sergi salonuna girdiğinizde sol tarafta havayolu, sağ tarafta ise karayolu ile başlıyor. Bu tarz sergilere hangi yönden başlamak gerek bilmiyorum ama ben havayolu ile başladım gezmeye 🙂 Sergide gazete haberlerinden tutun da araç maketlerine kadar her şey var. Benim en çok hoşuma giden aşağıdaki resimde gördüğünüz soru cevap bölümü; İzmir’in tarihi ile ilgili sorular ve iki seçenekli cevaplar var. Cevabınızı verdiğinizde kulakçığı kaldırarak cevabınız doğru mu değil mi öğreniyorsunuz. Mesela oradaki sorulardan biri sayesinde Osmanlı döneminde ilk bisiklet yarışının 15 Mayıs 1895 yılında Bornova’da yapıldığını öğrendim.

soru cevap

Sergi alanında yer alan bir barkovizyon ile eski otobüs, vapur ve trenleri gösteren kısa bir video izleyebiliyorsunuz. Diğer hoşuma giden nokta ise Alsancak, Basmane ve Bornova tren istasyonlarının eski fotoğraflarının duvara asılarak sergilenmesi yerine dürbün film şeridi şeklinde sunulması.  Ayrıca İzmir tarihindeki tüm otobüslerin maketleri de sergi alanında mevcut.  Karayolu taşıtlarının sergilendiği bölümdeki silindir sunum ise ayrı bir ilgi çekici nokta; silindirlerde eski fotoğraflar var, silindiri çevirdiğinizde o fotoğrafın hangi yıllara ait olduğunu görüyorsunuz.

silindir sergi

Anne olduğum için mi bilmiyorum ama sergiyi gezerken çocuk olsam burayı çok severdim ve tekrar gelmek isterdim diye düşündüm. Soru cevap bölümü, dürbün ile eski fotoğraflara bakmak, silindirleri çevirmek çocukların çok seveceği interaktif bir sergi yaratmış, sanırım amaç da budur zaten.

Sizde benim gibi hala İzmir’i keşfetmediyseniz ya da güzel İzmir’imi gezmeye gelecekseniz listenize Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ni de ekleyin ve mutlaka gezin. Hatta çocuğunuz var ise mutlaka gidin eminim çok eğlenecektir, bende oğlumu en kısa zamanda götürmeye niyetliyim 🙂 Unutmadan, sergiyi gezdikten sonra eğer meraklıysanız İzmir’i anlatan farklı kitapları inceleyip satın alabilirsiniz. Keyifli gezmeler…

hürkuş itfaiye makam aracı sergi sergi2

3 thoughts on “Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir