Yürüyelim mi?

person stands on brown pathway

Aylar önce sabah rutini yazıp bir daha uğramamışım buraya, yazmayı seviyordum ben ne oldu ki? Yürüyelim mi? Ne diyorsun?

Evet doğru okudunuz, yürüyelim mi diye soruyorum. Geçtiğimiz haftalardan birinde bir gazetenin sanal köşesinde bir yazı okudum, yürümenin faydalarını anlatıyordu. Yazarını ve gazeteyi ne yazık ki hatırlayamıyorum, yazıdan aklımda kalan ise yürümenin yaratıcılığa katkısı olduğuyla ilgili bir şeylerdi.

Yazıyı o gün okuyup unuttuğumu düşünürken birden Sanatçının Yolu kitabı aklıma geldi. Kitapta kendinize sanatçı buluşması ayarlayın diyordu, bu belki kırda bir yürüyüş belki sergi gezme olur diyordu. Bende o zamanlar sabah yürüyüşlerimi hayatıma dahil etmiştim, her hava şartında yarım saatte olsa yürüyordum. Geçen yıl yazdığım 30 hikayemde o günlerin meyveleriydi.

2022’ye başlarken ise yürüyüşlerim günden güne azaldı, önce hava kötü dedim, sonra derslerim var dedim. Bahanelerimin arkasına saklandım. Yürüyüşlerimin azalmasıyla eş zamanlı olarak yazılarım da azaldı, işlemelerim de yani yaratıcı yanım köreldi. Ancak bunu asla yürüyüşle alakalı düşünmemiştim, derslerim vardı ve zamanım kalmıyordu diye düşünüyordum. Yukarıda yazarını hatırlamadığım yazıyı okuyunca ise sanırım yürüyüşlerle alakası var dedim.

Ve şimdi size bir davete geldim: Yürüyelim mi?

Öyle günde 10.000 adım atmak gibi bir hedefim yok, kendimi kandırmayayım. Sadece her gün 10 dakika bile olsa yürümek hedefim. Bu sene dil kurslarıyla daha yoğunum, iki farklı dil kursuna gidiyorum o yüzden zamanı her an kendime bahane edebilirim. Bu bahanenin önüne geçmenin tek yolu da kısa süreli bir hedef belirlemek. Ve yaratıcı yanımın körelmesini istemiyorum, yaratmayı seviyorum. Bakalım gerçekten yürümek, yaratıcı yanımı canlandıracak mı? Benimle var mısınız?

2 thoughts on “Yürüyelim mi?

  1. Sevgili Elvan,
    Yazini hemencecik okuyuverdim. Yuruyelim arkadasim, uretelim arkadasim, guzel hayallerimizi kagida dokelim arkadasim. Zaman icinde bazen kaybolup gidiyoruz, haklisin ama biz kendimiz icin olan guzel seyleri her daim ayakta tutmaliyiz. Cunku biz degerliyiz. Seni yurekten destekliyorum.

    1. Canım Baharım, iyi ki varsın… bu üç beş cümle nasıl kıymetli 🥰 Ve haklısın biz değerliyiz 😘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir