Sabah Rutini

mug watch and planner book on brown wooden surface

Karşıma bugünlerde sıkça karşıma çıkan kavram sabah rutini. Başarılı, yaratıcı veya mutlu insanların sabah rutinleri her yerde, neonla aydınlatılmış gibi karşıma çıkıyor bugünlerde. Bir zamanlar Yeni Güne Nasıl Başlarsınız diyerek bende yazmıştım rutinlerimi.

Tıklayıp okumakla uğraştırma derseniz, o yazımda erken kalktığımdan, kahvaltıyı es geçmediğimden ve bazen yoga ya da meditasyon yaptığımdan bahsetmişim. Şimdi kendime baktığımda o günden bugüne çok değiştiğimi fark ediyorum. Mesela sabahları düzenli yaptığım, rutin diyebileceğim sadece iki şey var; yatağımı toplamak ve kahve içmek. Kendime kahvesiz güne başlayamam diyorum, gerçekten öyle mi?

Peki bu herkesin rutin dediği işler listesini yapmadan güne başlayınca ne oluyor? Kısa bir tur atsanız sanal dünyada, bu listenin başını nedense meditasyon alıyor, sonra sağlıklı güne başlama için spor ve beslenme diye devam ediyor. Bunları yapmayınca başarısız mı oluyoruz, yaratıcılığımız mı ölüyor yoksa mutsuz olup depresyona mı giriyoruz?

Sorulardan sonra dönüp kendime baktığımda ise genel olarak rutinler içinde sayılan sağlıklı yaşam listelerinin benden uzak olduğunu görüyorum. Evet, sabah yürüyüş yaptığımda, sağlıklı bir kahvaltı hazırladığımda kendimi daha iyi hissediyorum ama içten içe olması gerekeni yapıyormuşum gibi hissediyorum. Sanki onlar benim için değil, her yerde gördüğüm için yapılması gerekiyormuş gibi geliyor. Kaldı ki meditasyon yapmak, kahvaltı yapmak benim için işe yarar bir rutin olsaydı yıllar önce yazdığım yazıdan bir kaç ay sonra bırakmazdım sanki.

Kişisel gelişim kitaplarında, motivasyon konuşmalarında, başarı hikayelerinde dikkat ederseniz sabah rutinin öneminde bahsediliyor ama mutlaka spor olmalı, sağlıklı beslenilmeli demiyorlar. Sanki onlar daha çok sosyal medyanın dayatması gibi geliyor bana.

Sabah rutinimde kahvenin olması en fazla 5-6 yıllık bir şeydir ve o sürede değişmeyen tek rutinimdir diyebilirim. Benim için kahve içmediğim gün keyifli başlamıyor. Kahve derken hemen yataktan çıkar çıkmaz demleyip içenlerden değilim, evi biraz toparladıktan sonra kahvemi alıp bazen kendimle olmak, bazen yazı yazmak, bazen kanaviçe işlemek, bazen sanal dünyada dolaşmak, bazen annemle konuşmak benim için güne iyi başlama sebebi.

Bu kadar laf kalabalığını özet geçersem, bir rutinin olması beni mutlu ediyor, rutinimin bozulması bazen beni geriyor, o yüzden sadece kahve içmek olması iyi bir şey bence en azından her yerde rutinimi gerçekleştirebilirim. Ama sosyal medyanın dayattığı rutinler benden uzak olsun, denedim gördüm asla bana göre değiller. Sende sabahları sana iyi geleni bulup, onu rutinin yapmaya ne dersin? İyi geleceğine söz veriyorum 😉

2 thoughts on “Sabah Rutini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir