Oyuncu Anne ve kitapları

Oyuncu Anne’yi bilir misiniz? Az da olsa sosyal medyada dolaşıyorsanız mutlaka ya bir yazısına ya da paylaştığı bir fotoğrafa gözünüz takılmıştır. Oyuncu Anne Şermin Hanım tam ideal anne ya da idol anne mi demeliyim? 3 çocuğu var, çocuklarıyla gerçek anlamda kaliteli zaman geçiriyor ve yaptıklarını diğer annelerle paylaşıyor; tam zamanlı bir işi var ve tüm bunlar yetmezmiş gibi yayımlanmış 4 kitabı var.

İlk takip etmeye başladığımda kitaplarından haberim yoktu, çocuklarıyla neler oynamış acaba diyerek merakla instagram profiline bakıyordum, her gün hiç aksatmadan. Sonra çok da güzel cümleleri olduğunu fark ettim ve kendime kesin kitabı vardır dedim, bir Google ve bingo 🙂 İlk önce Başlarım Şimdi Anneliğe kitabını okudum, sonra da Oyuncu Anne’yi.

oyuncu anne

Okurken sanki bir arkadaşımla konuşur gibi hissettim. Yaşadıklarımı, hissettiklerimi, annelikle öğrendiklerimde yalnız değilmişim dedim. İtiraf etmesek de her annenin bir yeter artık noktası vardır, işte o noktaya gelmeden Başlarım Şimdi Anneliğe kitabını alın, okuyun. Annelik deneyimlerini o kadar içten anlatmış ki Şermin Hanım, gerçekten böyle diyorsunuz okurken.

Kucağına aldığın o küçük insan aslında; uykusuz gecelerinin ve hatta gündüzlerinin, bırakıp tuvalete bile gidememelerinin, kısacık duşların ve çocuk uyandı kapatmam gerekle biten telefon görüşmelerinin, yeni çıkan filmlere gidememenin, bekar arkadaşlarının muhabbetlerine baktığın o boş gözlerin sebebi…” diye başlıyor, kitap. Nasıl tanıdık geldi mi cümleler:)

Diğer kitabı Oyuncu Anne ise çocuklarla oyun oynamanın önemini oyunlarla anlatıyor bize. Gözlerinizi kapatıp çocukluğunuzu düşünün, aklınıza ne geliyor? Keyif aldığınız, ailenizle birlikte olduğunuz anlar mı, yoksa tek başına sıkıldığınız zamanlar mı? Mesela bu satırları yazarken aklıma çocukluğumda annemin bebeklerim için yaptığı giysiler geliyor; onları dikerken annemi izleyişim bitince alt tarafı küçük bir bez parçasıyla saatlerce oynayışım. Eğer kendiniz çocuğunuzla keyifli anlarınızı çoğaltamıyorsanız, Oyuncu Anne’nin önerileri ile keyifli anlarınızı çoğaltabilirsiniz.

Bembeyaz bir çarşaftır çocukluk. Yaşanan her anı, renkli bir nakış gibi ince ince işlenir. Büyüdüğümüzde zaman zaman serin rüzgarlar o çarşafı dalgalandırır ve kendimizi; bir geçmişi, bir çocukluğu büyülü gözlerle izlerken buluruz. Bazen çocuklarımla bir an paylaştığımda kendimi onların kumaşına bir mor menekşe kondurmuş gibi hissediyorum”

Size Oyuncu Anne’den çok basit bir oyun önerisi: balonların üzerine yüz şekilleri çizip (mutlu, üzgün, kızgın vs) çocuğunuzla yüzleri taklit edin. Bu oyunu Tolga’mla oynadık; önce balonları birbirimize attık sonra ellimize gelen balonda hangi yüz varsa onu taklit ettik ve oynarken hem oğlum hem ben çok eğlendik. Mutlu suratı taklit ederken oğluma ‘sence neden mutlu’ diye sorduğumda aldığım cevapsa en can alıcı noktaydı sanırım: ‘annesi işten gelmiş, birlikte oyun oynamışlar o yüzden mutlu’

Şermin Hanım’ın bir diğer kitabı Çok Hayal Kuran Çocuk, ancak onu okumadım. Raflarda hiç gözüme çarpmadı, bende özellikle aramadım. Son çıkan kitabı ise Ev Yapımı Sihirli Değnek. Kitap ilk çıktığında itiraf edeyim almak gibi bir niyetim yoktu, Oyuncu Anne instagram profilinde resimlerini paylaştıkça ve yorumlara o güzel cümlelerini yazdıkça almaya karar verdim ve aldığım gün bir solukta okuyup bitirdim.

“Mutsuzluk dediğimiz şey belki de mutlu olduğumuzun farkına varamamaktır”

Kitabın kapağını çevirdiğinizde ilk sayfada bu cümle karşılıyor sizi. Bu kitap bir anne-çocuk kitabı değil. Şermin Hanım’ın kaleminden kendine göre küçük mutluluklarını anlattığı bir deneme kitabı. Her sayfasında mutlu olmanın ne kadar kolay olduğunu, mutsuzluğun biraz da insanın kendi seçimi olduğunu anlatıyor bize.

Okuduğum üç kitabının da tadı damağımda kaldı 🙂 Bu tarz kitapları seviyorsanız ya da bir çocuğunuz varsa bence sizde okumalısınız… İyi okumalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir