Lego dünyasına hoş geldiniz…

Tüketim toplumunun birer esiri olarak ne kadar istemesem de oğluma almadığım oyuncak kalmadı. Daha 28 aylık ama neredeyse benim tüm çocukluğumda sahip olduğum oyuncaktan daha fazlasına sahip. Hem eşim hem ben oyuncakları görünce oğlumdan önce almaya karar veriyoruz, tabi gelen hediyelerde bonusu.

 
Durum böyle olunca neredeyse her tür oyuncak mevcut evimizde, neredeyse diyorum çünkü şiddete yöneltecek oyuncakları özellikle almıyoruz. Sevdiğimiz oyuncakları ara ara burada sizlere de anlatmayı düşünüyorum ki alsam mı acaba diye düşünenlere fikir olsun. Oyuncağın çocuğun gelişimine ve hayal dünyasına katkısı tartışma götürmez bir gerçek. Her oyuncak farklı şekillerde katkı sağlıyor. Ama oyuncaklarda hitap ettiği yaşa dikkat etmek de önemli bence, adamlar can sıkıntısından yazmıyorlardı o yaş ibaresini.

 
Eşimin en sevdiği oyuncak Legolardır. Her oyuncakçıda daha bir çocuk düşünmediğimiz zamanlar da bile Legolara bakardı. Legoları oğluma yaşı küçük olduğu için almıyorduk ki bir gün oyuncakçıda Lego Duplo serisini gördük. Lego Duplolar 1,5-5 yaş aralığı için üretiliyor, kız çocukları içinse Friends serisi var. İlk aldığımız Lego Duplo taşıtlardı. Aldığımızda ne kadar oynar hoşuna gider mi emin değildik. Evde legoya benzer blogları vardı ve onlarla çok uzun süre oynamıyordu. Ancak Lego Duplo tam bize göreymiş.

lego

İlk aldığımızda 2 yaşındaydı. Aldığımız gün, uyku saatine kadar keyifle oynadı. Yeni oyuncak, farklı, sıkılınca yüzüne bakmaz diye düşünmüştüm, ama oğlum beni yanılttı. Hala çok keyif alarak oynuyor, kendi kendine arabalar yapıyor. Yaptığı arabaları büyük bir keyifle “bak ne kadar değişik bir araba yaptım” diyerek bizimle paylaşıyor. Yılbaşında ikinci Lego Duplomuz ananemizden hediye geldi. Şimdi de babasıyla hayvanların olduğu Around The World serisini aldık. Hala favori oyuncağı Legolar, onlarla yeni şeyler yaratmak çok hoşuna gidiyor. Diğer oyuncaklar gibi çocuğu bir kalıba sokmadığı, hayal gücüne olanak tanıdığı için benimde favori oyuncağım Legolar 🙂

lego1

Lego yılların verdiği tecrübeyi kesinlikle çok güzel kullanıyor ve yaratıcılığınızı destekliyor. Büyükler için olan Architecture serisini almamak için kendimi zor tutuyorum. Legolarla tanıştığımızdan beri en sevdiğimiz oyuncağımız ve umarım hep böyle devam eder. O saçma sapan şiddet içeren oyuncaklardansa Legoları tercih ederim. Hadi anneler bu kadar mola yeter, küçüklerinizle oyun oynamaya, iyi oyunlar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir