Biri Tatil Mi Dedi?

Gezmek, gezmek ve gezmek… Bu aralar küçük sıpam nedeniyle ara verdiğim ama en kısa zamanda kaldığım yerden devam etmek istediğim en güzel aktivite. 15 aydır ya yakın çevreleri gezdik, ya da bir otele gidip soluklanmaya çalıştık. Bebekle tatil dinlenme olmuyormuş onu öğrendim. Ama diğer yandan yorulmadan gezilir mi?

 

Küçük sıpamla ilk tatil deneyimimiz aile büyükleri ile gittiğimiz Salihli Lidya Sardes Termal oteldi. O zaman oğlum 3 aylıktı. Karnını doyurup uyumaktan başka hareketi yoktu; bıraktığın yerde duruyordu. Ek gıda, mama derdimizde olmadığından bizim için en önemli unsur rahat emzirebileceğim ve sıcak olan bir yer olmasıydı ki otelde odamızın lobiye yakın olması ile bu oldukça kolaydı. Tek gecelik ilk tatilimiz rahat geçmişti. Ancak havanın serin olması nedeniyle çevre gezisi yapamadık. Yalnızca Bozdağ’ın eteklerinde yer alan Gölcük’e gidip, bir köy kahvesinde çay içebilmiştik. Normalde fotoğraf çekmeyi seven ben, doğru düzgün fotoğraf bile çekememiştim. Bu tatilde bebekle uzun yola çıktığında arabanın arka koltuğunda altını değiştirmenin ne kadar zor olduğunu öğrendim. Hava serin olduğundan kapıyı açamıyorduk, ve oto koltuğu da tek kişilik yer kapladığından kalan alanda alt değiştirme çabaları 🙂

 bozburun

 

Mayıs ayına kadar gezilerimiz yakın çevre ile sınırlı kaldı. 19 Mayıs’ta tatili fırsat bilerek arkadaşlarımızla Bozburun’a gittik. O zaman küçük sıpam 7 aylıktı. Oturmaya başlamıştı ama henüz emeklemiyordu. O yüzden yine rahat bir tatil geçirdik diyebilirim. Ama kaldığımız Pembe Yunus Pansiyon çocukla, özellikle bebekle kalmak için hiç rahat değildi. Görevlileri çok misafirperverdi ve bizi evimizde hissettirmek için ellerinden geleni yaptılar. Eğer ki bir bebeğim olmasa rahatlıkla tercih edebileceğim bir pansiyon. Biz 2 çift olarak gitmiştik, sezonun yeni başlaması nedeniyle mekan kalabalık değildi. Bize çatı katını verdiler ortada bir salona açılan 2 oda. Otelimizin bol merdivenleri ise bebek arabası ile ulaşımı zorlaştırıyordu. Oğlum uyuduğunda bebek arabasında uyandırmadan merdivenleri çıkarmak kolay değildi. Ayrıca  bebek yatağı, mama sandalyesi vb bebek ürünleri yoktu. Bebeksiz çiftler için ideal bir yer. Bu tatil bana bebekle gitmeden önce araştırmam gerekenler hakkında fikir verdi. Merdivenli yerlerden uzak durmak gibi.

 side

Sonraki tatilimiz ve uzun yol deneyimiz ise Antalya oldu. Önceki tatilden edindiğim tecrübelerle  oteli seçerken ince eleyip sık dokudum. İlk kriterim denizin sıcak olmasıydı, oğlumun ilk deniz deneyiminde üşütüp hasta etmek istemiyordum o yüzden tercihim Antalya’ydı. İkinci önemli kriter ise otelin düz ayak olması ve bebek arabası ile yürüyüş yapabileceğimiz bir yer olmasıydı. Side’nin sahil şeridi tam bebek arabasıyla gezmelik. Sonraki konu ise yemekti. Ek gıdalara başladığımızdan ve 1 hafta gibi uzun bir süre kalacağımızdan gideceğimiz yerin yemek kalitesi önemliydi, bu yüzden riske atmak istemedim. Daha önce kaldığım, yemeklerini afiyetle yediğim Barut Hotels / Hemera’yı araştırmaya karar verdim ve sitesine girdiğim an aradığım otel bu dedim. Barut otelleri Bary Star Bebek konseptiyle gönlümü fethetti. Konsept dahilinde bebekler için bebek arabasına kadar her şey düşünülmüş. İşte otele böyle karar verdim ve otelden çok memnun kaldım. Restoranda ise çocuk mutfağı bölümünde genelde otellerde gördüğümüz patetes kızartması gibi sağlıksız yiyecekler yerine bebeklere de rahatlıkla yedirebileceğiniz haşlama sebzeler ve çorbalar vardı.

Hesap etmediğim nokta ise sıpamın erkenden uyuyacak olmasıydı. Sahil şeridinden Side’nin merkezine kadar yürüyüş hayallerimiz oğlumun ilk akşam emzirmem için ağlama krizine girmesiyle son buldu. Akşam saat 8 gibi erken  bir saatte uyuduğundan otelin animasyonlarını da izleyemedik, çünkü yüksek müzik sesiyle uyuyamıyordu. Odamızda uyutup, bebek arabasına yatırarak havuz başı keyfiyle gecelerimizi geçirdik. İzmir-Antalya 7 saat yol bebekle nasıl oldu derseniz, sanırım şanslıydım arabada genelde uyudu. Uyandığı zamanda mola vererek yolculuğumuzu sorunsuz tamamladık.

Bebekle tatilde fotoğraf makinemi bile yanımda taşımadım. Oğlum için ya lazım olursa diye aklıma ne gelirse koydum valize. Yazlık, kışlık, oyuncak herşey vardı. Hatta olayı abartıp o dönemde 1 çanta olan oyuncaklarının hepsini almıştım yanıma. Gereksiz yük taşımışım. Bir dahaki tatilimizde yine ya lazım olursa diye ne bulursam alırım kendimi tutamam biliyorum, ama bu sefer oyuncakları az almayı planlıyorum. Zaten farklı bir yerde olduğundan çevreyi izlemekten oyuncaklarıyla oynamaya zaman kalmıyor.

 çeşme

Son tatilimiz ise Çeşme Altınyunus otelde bir haftasonu tatili oldu. Bu sefer sıpam yürümeye başladığı için tatilimiz onun peşinden koşmakla geçti. Şansımıza otelde kocaman bir akvaryum vardı da yorulduğumuzda kurtarıcımız oldu: “hadi gel balıklara bakalım”. Artık biz ne yiyorsak o da yediği için yemeklerde sorun yaşamadık.

Kısa tatil anılarımız böyle. Bebekle tatil planlayanlara; kendiniz rahatsanız bebeğinizde rahat eder.

 

2 thoughts on “Biri Tatil Mi Dedi?

  1. Biz de balayında Hemera’da kalmıştık, çok güzel bir oteldi. Bu yaz için araştırmalara başladım, oraya da bakayım 🙂

    1. Çocukla tatil için bence ideal hem mutfağı lezzetli, hem de hizmeti kaliteli…düz ayak olması da artı avantaj 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir