Bir Şirine Hikayesi

Benim kuşağımda olup da çocukluğunda Şirinler’i izlemeyen yoktur sanırım. Şirinlerin tek dişi karakteri Şirine ise ayrı bir güzeldir. Çizgi film başlarken söylenen “İyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirsiniz” sözü belleklerimize kazınmıştır. Küçükken her gittiğimiz piknik alanında şirinlerin kırmızı kafalı beyaz puanlı mantarlarını görmeyi beklemedim desem yalan olur. Ne yazık ki hiçbir zaman o mantarlardan göremedim 🙂 Bu arada o şekilde bir mantar türü gerçekten varmış, adı da Sinek Mantarı, ancak zehirli bir türmüş. Neyse dersimiz biyoloji değil şimdi 🙂

şirine

Biz Şirine’ye dönelim:

Küçük çarpılarımı yapmaya başladığımda onları yapmak kadar paylaşmaktan da zevk aldığımı fark ettim. Arkadaşlarıma sorup, bazen de sormadan işlemeye başladım benden birer hatıra olsun diye. İşte sorup da işlediğim çarpılardan birisi bu Şirine.

Arkadaşım sana ne işleyim diye sorduğumda hiç düşünmeden Şirine dedi. Şirine’yi işlemem bitince de bir çerçeveye koyup kenarda durması ve hiçbir işe yaramayacak olması bana cazip gelmedi. Ne yapabilirim diye düşünürken de bir clutch çanta yapmaya karar verdim.

İşlediğim Şirine şablonunu her zaman ki gibi Pinterest’ten buldum. Su yeşili etamin kumaşına işledikten sonra, çanta yapmak için şirin mavisi avına çıktım Kemeraltı’nda ve tam istediğim tonu buldum. İç astarı içinse daha önce parça kumaş olarak aldığım çiçekli kumaş elimdeydi. Kumaşı alıp işleme bittikten sonra iş dikişi kısmına geldi.

Dikiş için ya anneme gidip annemin makinesinde, ya elde dikmem gerekiyordu ya da bir dikiş makinesi edinmem. Bende kendimi de denemek için üçüncü şıkkı tercih ettim ve mini bir dikiş makinesi aldım. Sadece Şirine’yi kumaşa yerleştirebilmek için tüm günümü harcadım. Hobilerimi bir tek oğlum uyuyunca yapabildiğimden bu dikiş işi beni aştı. Karşıdan bakınca gözüme çok kolay gözükmüştü ne vardı ki iki kenarını ve fermuarı dikince bitiyordu.

Ölçüp biçip, kesip dikmek tahminimden daha zahmetliymiş. Kaydırmadan dikmek, dikişi ütü ile güzelleştirmek gerekiyormuş. Baktım ben yaparsam bu çanta sittin sene bitmeyecek bende işin ehli anneme başvurdum. Benim canım dikiş öğretmenim yaptığım dikişi beğenmeyip komple baştan yapmış 🙂

İyi günlerde kullanılsın Şirine çantam… Bir çerçeve olup, bir masayı ya da duvarı süslemektense böyle daha bir güzel oldu sanki, ne dersiniz?

şirine şablon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir