Alice Harikalar Diyarında

Çocukluğumun çizgi filmi. Kim bilir kaç defa izlemişimdir Alice Harikalar Diyarında. O zamanlar şimdi neredeyse 24 saat çizgi film yayını yapan çocuk kanalları yoktu. Televizyonda bir sabah, bir de öğleden sonraları çizgi film kuşağı olurdu. O saatler dışında çizgi film izlemenin tek yolu eğer varsa VHS kasetlerdi; tek bir tane çizgi film kasedi başa al izle. Tekrar tekrar başa alıp izlemekten en sonunda bozulmuştu kasedim.

alice 2

İzlediğim çizgi filmden hatırladığım duvarda dolaşan yumurta kafa karakteri ve Alice’in kurabiye yiyip büyümesi sonucu evin penceresinden, bacasından çıkan kolları, bacakları. Yüzlerce kez izlemiş olsam da aklımda sadece 2 kare kalmış. Yumurta kafanın adı aklıma gelmedi bir türlü, bilen varsa beni de bilgilendirsin.

Aslında Alice Harikalar diyarında 1865 yılında yazılan bir çocuk romanı, ne yazık ki kitabını okumadım. Kitabın 2010 yılında Tim Burton tarafından çekilen bir film versiyonu var. O zaman bir fırsatını bulup izleyememiştim. Durduk yere aklıma geldi filmi vardı diye ve geçen akşam izledim.

Alice_In_Wonderland_(2010)_cover

Filmi sadece benim hatırladığım çizgi filmin ne kadarını uyarlamışlar onu merak ettiğimden izlemek istiyordum. Ve filmi izledikten sonra kitabı okumadığım için kendimi eksik hissettim. Neyse filme dönelim, Alice Harikalar Diyarında zaten bir masal olduğu için filmde fantastikti. Benim hatırladığım çizgi filmde Alice küçük bir kız çocuğuydu ve piknikte tavşanın peşinden giderken bu dünyaya düşüyordu. Filmde ise 5-6 yaşlarında rüyalarında ziyaret edip; 19 yaşında ise bir sosyete partisinden kaçarken tavşanı görüp peşine düşüyor. Alice’in bu harikalar diyarını Kırmızı Kraliçe’den kurtarmak gibi bir görevi var.

Bu diyarı kurtarmak için dövüştüğü yaratık Jabberwocky, ürkütücü gözüküyordu. eğer bu bir çocuk filmi ise korkutucu, büyükler içinse çocukluğa geri dönüş gibi, izlerken çok keyif aldım. Film sinemalarda gösterilirken 3 boyutlu gösterimdeydi; o fantastik dünyayı 3 boyutlu izlemek sanırım daha çok keyif verir. İmkanınız varsa 3 boyutlu izleyin derim, benim öyle bir şansım olmadı.

Çocukluğumdan size selam olsun ve filmde en sevdiğim replikle yazıyı bitireyim:

 Şapkacı : Deliriyor muyum?

 Alice : Evet, ama sana bir sır vereyim, dünyadaki tüm iyi insanlar delidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir